Lajme

May 17, 2022

AI, VR, AR dhe Covid19 duke revolucionarizuar industrinë e lojërave të fatit në internet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Nuk ka dyshim që kazinotë në internet dhe faqet e basteve kanë qenë ndër tregjet online me rritje më të shpejtë në dekadën e fundit. Sipas statistikave të fundit, tregu global i lojërave të fatit në internet do të vlejë më shumë se 92.9 miliardë dollarë në vitin 2023.

AI, VR, AR dhe Covid19 duke revolucionarizuar industrinë e lojërave të fatit në internet

Komoditeti i lojërave të fatit në internet është, sigurisht, shtytësi kryesor në rritjen eksponenciale të kësaj industrie. Por përveç faktit që lojtarët mund të luajnë kumar nga komoditeti i divaneve të tyre, disa faktorë të tjerë kanë kontribuar në rritjen e industrisë së lojërave të fatit në internet. Përparimet teknologjike dhe pandemia kanë luajtur një rol të madh.

Teknologjia dhe inovacioni në lojërat e fatit në internet

Teknologjia ka qenë në zemër të industrisë së lojërave të fatit në internet. Sot, kompanitë e lojërave të fatit në internet investojnë shumë në teknologji për të përmirësuar përvojën e përdoruesit. Ekspertët thonë se kompanitë dixhitale, duke përfshirë faqet e lojërave të fatit, do të synojnë të nxisin përvojat dhe të optimizojnë modelet e funksionimit duke zhvendosur 70% të shpenzimeve të tyre në teknologji deri në vitin 2024.

Tre nga teknologjitë më themelore që po formojnë industrinë e lojërave të fatit në internet janë Inteligjenca Artificiale (AI), Realiteti Virtual (VR) dhe Realiteti i Shtuar (AR).

Roli i inteligjencës artificiale

Inteligjenca Artificiale po luan një rol kryesor në industrinë e lojërave të fatit në internet. Mbetet një shtesë e paçmuar në shumë rrugë.

E para është Kumar i përgjegjshëm. Operatorët po përdorin AI për të identifikuar lojtarët me probleme për të marrë masat e nevojshme për t'i ndihmuar ata të menaxhojnë sjelljen kompulsive. Me AI, është e mundur të skanoni vazhdimisht pikat kryesore të të dhënave të lojërave të fatit, duke prerë demografinë e lojtarëve, të dhënat e sjelljes dhe të dhënat e transaksioneve tek lojtarët e profilit që mund të jenë të lidhur me lojërat e fatit.

Përveç kumarit të përgjegjshëm, AI luan një rol të madh për t'u mundësuar operatorëve t'u ofrojnë lojtarëve personalizim më të thellë. Sot, sidomos kazinotë online kazinove të reja, ofroni përmbajtje të drejtpërdrejtë dhe thellësisht të personalizuar në kohë reale. Ai gjithashtu u ofron lojtarëve lojërat që u pëlqen dhe mbështetje realiste njerëzore.

AI gjithashtu u mundëson operatorëve të menaxhojnë në mënyrë aktive ciklin e jetës së klientit, të menaxhojnë fluksin e parave në mënyrë më efikase dhe të rrisin përpjekjet për zbulimin e mashtrimit.

VR dhe AR; Trendet e Reja

Nga ana tjetër, Realiteti Virtual dhe Realiteti i Shtuar janë në vijën e parë në përmirësimin e përvojës së klientit. Ndërsa Realiteti Virtual dhe Realiteti i Shtuar mund të duken të ngjashëm, të dyja janë teknologji të ndryshme, por të gjitha synojnë t'u japin lojtarëve një përvojë autentike të kazinosë. Të dy teknologjitë synojnë kryesisht lojtarët e Gen X, Y dhe Z.

Megjithëse VR erdhi përpara AR, është kjo e fundit që padyshim do të formësojë industrinë e lojërave të fatit në internet pasi është një teknologji e përqendruar te lojtarët që fut objekte virtuale, për shembull, tavolinat e kazinosë, në botën reale. Përveç ofrimit të një eksperience më të mirë, lojtarët nuk kërkojnë asnjë aksesor, siç është rasti me VR.

Covid19 dhe lojërat e fatit në internet

Edhe pse pandemia nuk është diçka për të buzëqeshur, ajo ka qenë një bekim në maskim për industrinë e lojërave të fatit në internet. Hulumtimet kanë treguar se lojtarët në internet kishin gjashtë herë më shumë gjasa të luanin kumar pas pandemisë sesa para fillimit të pandemisë.

Kjo rritje në numrat e lojtarëve mund t'i atribuohet bllokimeve dhe punës në distancë. Të gjithë ishin në shtëpi, të mbërthyer në internet. Nga ana tjetër, operatorët ishin të zënë duke u fokusuar në marketing.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale
2024-05-16

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale

Lajme