Këshilla për kazinonë në internet: Si të luani me përgjegjësi në 2022

Lajme

2022-01-24

Ethan Tremblay

Kumari i përgjegjshëm duhet të jetë ndër rezolutat e vitit të ri për lojtarët e lidhur me lojërat e fatit në kazino online. Ky është një hap i guximshëm duke pasur parasysh që kazinotë e reja janë ende në rritje. Pra, edhe nëse një lojtar kompulsiv vetë-përjashtohet nga një kazino, ata ende kanë mundësi të tjera kur lind dëshira për të luajtur kumar. 

Këshilla për kazinonë në internet: Si të luani me përgjegjësi në 2022

Varësia nga kumari shpesh çon në marrëdhënie të tensionuara, plogështi, probleme të shëndetit mendor dhe madje edhe krim. Thënë kështu, çdo entuziast i lojërave të fatit kazino të zgjohet me aksione kur fillon viti i ri. Pra, si mund të luajnë kumarxhinjtë me përgjegjësi në vitin 2022? Këtu janë disa këshilla.

Vendosja e një buxheti

Para se të godisni kazino e re, lojtarët duhet të vendosin një buxhet për shumën që duan të shpenzojnë. Fatkeqësisht, shumë kumarxhinj kompulsivë humbasin më shumë sesa mund të përballojnë vetëm sepse nuk arrijnë të caktojnë një buxhet për lojërat e fatit. Dhe nuk ka të bëjë vetëm me përcaktimin e një buxheti; është thelbësore t'i përmbahemi rreptësisht.

Vendosja e një orari

Përveç përcaktimit të një buxheti, është thelbësore të vendosni një orar të lojërave të fatit. Ndryshe nga kazinotë tradicionale ku lojtarët duhej të ishin fizikisht në kazino, lojërat e reja të kazinove në internet mund të luhen kudo, në shtëpi, në punë, në shkollë apo edhe gjatë udhëtimit. Ka tendencë të marrë shumë kohë nga lojtarët, e cila përndryshe mund të ishte përdorur për aktivitete të tjera të nevojshme, për shembull, punë. Thënë kjo, është thelbësore të vendosni kufij kohorë dhe t'i përmbaheni atyre.

Të dish kur të largohesh

Një gjë në lidhje me lojërat e fatit është se shtëpia fiton gjithmonë. Kjo është diçka që shumë lojtarë nuk e kuptojnë. Rrjedhimisht, ata përfundojnë duke shpenzuar të gjitha paratë e tyre me shpresën për të fituar pas çdo humbje. Kumarxhinjtë e kazinosë duhet të dinë gjithmonë kur të largohen. E rëndësishmja, ata duhet të pushojnë së ndjekuri humbjet.

Zgjedhja për Vetëpërjashtimin

I njohur gjithashtu si përjashtimi vullnetar, vetë-përjashtimi është vendi ku një lojtar i fatit zgjedh të ndalojë llogarinë dhe aktivitetin e tij të lojërave të fatit për një periudhë. Vetëpërjashtimi ka qenë efektiv për shumë lojtarë që nuk mund të kontrollonin dëshirën e tyre për kumar. Megjithëse mund të mos jetë shumë efektive, është ende një ndërmarrje e denjë.

Shkuarja e vogël

Një këshillë tjetër për të luajtur me përgjegjësi në 2022 është të vendosni baste të vogla pasi është më pak e rrezikshme. Ndërsa kthimet nuk janë të konsiderueshme, vendosja e basteve të vogla u jep kumarxhinjve më shumë kohë dhe shanse në kazino pa shpenzuar shumë. Për shembull, nëse një lojtar ka 100 dollarë në llogarinë e tij, është më mirë të vendosni baste 10 dollarë në vend të 50 dollarëve.

Duke kërkuar ndihmë

Këshilla e fundit është të kërkoni ndihmë. Lojtarët që mendojnë se janë të varur duhet të kërkojnë ndihmë nga familja ose miqtë e ngushtë. Përveç kësaj, shumë organizata synojnë të varur nga bixhozi, për shembull, Këshilli Kombëtar për Problemet e Lojërave të Fatit (NCPG) dhe Qendra Ndërkombëtare për Lojëra të Përgjegjshme (ICRG). Për më tepër, të luash në kazinotë online që respektojnë rregullat dhe rregulloret e përgjegjshme të lojërave të fatit do t'i ndihmojë lojtarët të luajnë me përgjegjësi.

Sa më sipër janë këshilla jetike për të luajtur kumar me përgjegjësi në kazinotë online në vitin 2022. Është e rëndësishme, lojtarët nuk duhet të harrojnë kurrë se kumari është një argëtim. Nuk mund të zëvendësojë kurrë shkollën apo punën. Gjithashtu, shmangni kumarin kur jeni të stresuar ose të dehur, pasi mund të mos jeni në gjendje të merrni vendime racionale.

Të rejat e fundit

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall
2023-09-15

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall

Lajme