Pjesët më të rëndësishme në karrierën e Connor McGregor në UFC deri më tani

Lajme

2021-11-15

Ethan Tremblay

Një nga atletët më të paharrueshëm të të gjitha kohërave, dhe sigurisht një nga atletët më të mëdhenj të epokës moderne, Connor McGregor është një enigmë.

Pjesët më të rëndësishme në karrierën e Connor McGregor në UFC deri më tani

Le të shohim karrierën e tij.

Debutimi i Connor McGregor në UFC

Conor McGregor debutoi në Ericsson Globe (tani Avicii Arena) në Stokholm në vitin 2013, ai nuk po mendonte vetëm për luftën e tij të parë, por po planifikonte një marrje në dorëzim të UFC.

Më 6 prill të atij viti, 24-vjeçari - vetëm atleti i dytë nga Irlanda që luftoi për UFC. Connor shkoi të punonte në Brimage me saktësi, duke e dërguar amerikanin në kanavacë në raundin e parë dhe duke i dhënë McGregor çmimin e tij të parë Knockout of the Night. Thirrja e komentatorit të MMA, Kenny Florian, "Kjo është arsyeja pse të gjithë po flasin për Conor McGregor""... Sikur ta dinte sa një parathënie e mirë do të kishte bërë.

Hera e parë Connor Headline UFC Fight Night

Me vetëm dy luftime nën rripin e Connor, UFC tashmë e kishte McGregor të lidhur si një gjë të sigurt. Ata ishin aq të bindur për këtë, saqë u bë titulli i tij në UFC Fight Night në Irlandë më 19 korrik 2014. Shanset e basteve të UFC prej -690 e kishin bërë McGregorin si favorit të qartë.

Duke luftuar para turmës së tij në Dublin, McGregor fiku dritat për brazilianin Diego Brandão, me një dorë të madhe të majtë që i dha atij një TKO në raundin e parë (nokaut teknik) dhe çmimin Performanca e Natës. Pas përleshjes, një McGregor ende i pompuar deklaroi se nuk kishte një njeri të gjallë që mund ta rrihte atë në tokën irlandeze!

Përplasja famëkeqe mes Aldo dhe McGregor

Kur Connor McGregor, "The Notorious" më në fund pati një ndeshje me Aldo në një ndeshje para Krishtlindjeve në UFC 194 në Las Vegas më 12 dhjetor 2015, irlandezi e mbylli luftën në 13 sekonda!

Mjaftoi vetëm një goditje e majtë e humbur nga Aldo përpara se braziliani t'i nënshtrohej një goditjeje me dorën e majtë si çekiç në nofullën që e dërgoi atë me fytyrën poshtë në kanavacë. Disa kishin parashikuar një ndeshje më të ngushtë. Para luftës, bastet sportive në internet treguan një avantazh të ngushtë prej -105 në favor të McGregor.

Nate Diaz - Një nënshtrim… që çon pastaj në triumf

Tifozët do ta kujtojnë 5 marsin 2016, si ditën kur Conor McGregor doli për një paraqitje në raundin e dytë pasi u kap në një mbytje të zhveshur nga amerikani Nate Diaz.

Por ajo që binte në sy në këtë rezultat të rëndësishëm ishte përgjigja e McGregor. Vetëm pesë muaj më vonë, më 20 gusht 2016, ai u kthye në Vegas për t'u përballur sërish me amerikanin në një revansh të UFC 202. Këtë herë ishte një vendim me shumicë të ngushtë në favor të McGregor dhe McGregor fitoi një grup krejt të ri duke kapërcyer humbjen e tij të mëparshme.

Hera e parë që Connor mori titullin

Një moment i madh në karrierën e McGregor.

Eddie Alvarez në UFC 205 në Madison Square Garden më 12 nëntor 2016, pa 28-vjeçarin tani të shtonte rripin botëror të peshave të lehta në titullin e tij të peshës pupla. Këtë herë, McGregor përdori një kombinim majtas-djathtas për të hedhur amerikanin në kanavacë dhe për t'u larguar me një kurorë të dyfishtë.

Ndeshja hyri në librat e historisë pasi irlandezi ishte luftëtari i parë i UFC që mbajti ndonjëherë dy tituj botërorë në të njëjtën kohë.

Përditësimi nga 2020 - Kthimi i Connor në UFC

Më shumë se një vit pasi njoftoi se do të tërhiqej nga sporti, McGregor u kthye në UFC 246 më 18 janar 2020, për një përballje në peshë të lehtë me Donald "Cowboy" Cerrone.

Ky meç zgjati vetëm 40 sekonda në raundin e parë. Cerrone ishte KO dhe McGregor mori në shtëpi një tjetër çmim Performance of the Night, si dhe fitoi prestigjin e të qenit luftëtari i parë në historinë e UFC që ka arritur përfundime KO në tre divizione: pesha, pesha e lehtë dhe pesha e lehtë.

Nuk është e vështirë të kuptosh pse njerëzit e quajnë atë: "I Famëkeq!"

Lajmi i fundit

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?
2022-07-20

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?

Lajme