Rritje e fortë në tregun italian të iGaming

Lajme

2022-04-18

Janari ishte një muaj i ngadaltë për industrinë e iGaming. Megjithatë, Italia arriti të mbetet e fortë me vetëm një rënie të lehtë në të ardhurat nga lojërat. Ky është një lajm i mirë për kazinotë italiane dhe lojtarët në internet, pavarësisht nga ngadalësimi sezonal.

Rritje e fortë në tregun italian të iGaming

Ka qenë një periudhë sfiduese për Italinë, si ligjore ashtu edhe lojërat e fatit në tregun e zi aktiviteti në rritje. Por, çuditërisht, pavarësisht nga këto raporte për shtimin e shtëpive të paligjshme të basteve në të gjithë vendin, ka pasur ende një performancë mbresëlënëse në tregun e iGaming gjatë 12 muajve të fundit. Janari pati të ardhurat më të larta për këtë segment në tetë muaj, me xhiro totale që arriti në 324 milion € (358 milion dollarë).

Asnjë shenjë e ngadalësimit

Tregu italian i lojërave është në një trajektore pozitive, me të ardhurat bruto të janarit nga lojërat (GGR) që u japin atyre pjesën më të madhe të suksesit. Me të ardhurat totale nga kazinotë në internet që arrijnë në 171 milion € (188,8 milion dollarë), kjo është rritur me 5% krahasuar me vitin e kaluar.

Të ardhurat e dhjetorit nga iGaming prej 165 milion € (182 milion dollarë) mundën rekordin e vitit të kaluar pothuajse dyfish. Kjo tregon se futja e iGaming në tregun italian të lojërave është një zhvillim domethënës.

Tregu i iGaming në Itali mund të ketë parë një rënie prej 3.3% të të ardhurave nga janari 2021, por kazinove online prodhoi disa shifra të shkëlqyera gjatë muajit të parë të këtij viti. Duket se suksesi i tyre mund të ketë ndihmuar në mbajtjen e gjërave në këmbë për të gjitha format e tjera të lojërave të fatit.

Apeli në rënie i Pokerit

Shumë lojtarë kënaqen duke luajtur poker në faqen kryesore të vendit, por një rënie e fundit ka parë rënien e vlerës së tij. Me të ardhura nga turneu online në 11,4 milion € (12,6 milion dollarë) në janar dhe fitime nga lojërat me para prej 7,5 milion € (8,28 milion dollarë), është shumë më pak se një vit më parë.

Poker online ka qenë një kalim kohe e preferuar për shumë njerëz gjatë pandemisë COVID-19. Por sapo u bë më pak e rrezikshme të dilte jashtë, lojtarët e kthyen vëmendjen e tyre drejt lojërave të kazinosë me bazë tokësore.

Tregu global i pokerit dominohet nga tre kompani, me PokerStars që zotëron pothuajse 10% të hapësirës. Snaitech (i mundësuar nga Playtech) vjen me 8.8%, i ndjekur nga afër nga Sisal, i cili aktualisht ka 7.9%. Me Flutter Entertainment që planifikon të blejë Sisal për të rritur pjesën e saj në këtë industri, do të jetë interesante të shihet se si do të dalë kjo.

Që nga janari 2022, PokerStars kontrollonte 42,74% të lojërave cash dhe pak më shumë se gjysmën e turneve në internet.

Industria e bingos në internet po rritet me një ritëm të shpejtë. Ai kishte një vlerë prej 6.1 milion € (6.7 milion dollarë) në janar dhe së shpejti mund të vlejë shumë më tepër nëse numri i sallave me bazë tokësore reduktohet.

Një fotografi e përzier del nga bastet sportive

Baste sportive italiane tregu ka vazhduar të rritet që nga dhjetori i vitit të kaluar. Shkalla e rritjes globale të janarit (si me pakicë ashtu edhe në internet) ishte 211 milionë euro (233 milionë dollarë). Megjithatë, kjo është 46.9% më pak se ajo që ishte në pjesën e mëparshme të 2021.

Rritja e basteve sportive në internet është mbresëlënëse, duke pasur parasysh se arriti në 128.8 milion € (142.3 milion dollarë) në GGR në janar. Megjithëse është 10.3% më pak se të ardhurat e vitit të kaluar prej 143.6 milion € (158.6 milion dollarë).

Një kompani që ka bërë bujë në këtë hapësirë kohët e fundit është Snai. Falë ofertës së tyre të suksesshme për një licencë ndërkombëtare, ata arritën të merrnin kontrollin e 13.7%. Operatorët e radhës më të lartë erdhën nga Sisal me 13.3%, të ndjekur nga Eurobet, PlanetWin365 dhe Bet365 secili me 10%.

Me gjithnjë e më shumë italianë që kthehen te iGaming, është e qartë se industria është këtu për të qëndruar.

Lajmi i fundit

Betfred do të nisë IGT Play Sports-Powered Sports në të ardhmen
2023-03-21

Betfred do të nisë IGT Play Sports-Powered Sports në të ardhmen

Lajme