Si ka evoluar industria e lojërave të fatit gjatë viteve

Lajme

2021-02-24

Bixhozi është një argëtim popullor, ekzistenca e të cilit daton në vitin 100 pas Krishtit, në lidhje me hedhjen e zareve dhe lojën me letra. Që atëherë, industria e lojërave të fatit ka evoluar jashtëzakonisht kazinotë moderne dhe bastet online, falë përparimeve teknologjike me ritme të shpejta.

Si ka evoluar industria e lojërave të fatit gjatë viteve

Harry Odgen, personi i parë që besohet se ka fituar një fitim nga bastet, operoi në Newmarket Heath në fund të viteve 1700. Me përvojën e tij të madhe, ai filloi të vendoste shanse për garat me kuaj. Kjo çoi në shpikjen e lojërave të tjera. Megjithatë, u miratua një ligj që ndalonte lojërat e fatit me para në vende publike, përveç pistës së Njumarket.

Legalizimi i lojërave të fatit

Në fakt, deri në vitin 1961, kumari u legalizua në hapësirën publike. Dhe sapo loja u bë e ligjshme, rreth 10,000 dyqane u ngritën në vetëm gjashtë muaj. Kjo nisi shikimin e lojërave të fatit si një aktivitet i përditshëm dhe filloi të rritet në popullaritet.

Në fund të viteve 1980, teknologjia filloi të merrte skenën qendrore dhe dyqanet tani ishin në gjendje të shfaqnin gara të reja të lojërave të fatit në dyqane, të prezantonin makina frutash, gara të zhvilluara nga kompjuteri dhe terminale bastesh me shanse fikse. Kjo vazhdoi deri në mesin e viteve '90 kur disponueshmëria e internetit u rrit në mënyrë të moderuar. Epoka e internetit pa një ndryshim të rëndësishëm nga kazinotë fizike në kazinotë online.

Kumar në internet

Me rritjen e disponueshmërisë së internetit, palët e interesuara panë një mundësi për të shpikur industrinë e lojërave të fatit në internet. Kompani të shumta përfituan dhe hapën faqe ku entuziastët e lojërave mund të krijonin një llogari dhe të bastnin për lojërat e tyre të preferuara. Pavarësisht se dyqanet fizike ofrojnë atmosferën e lojërave dhe përvojën sociale, kumari në internet ka vazhduar të rritet çdo vit që kalon.

Në fakt, kazinotë gjithashtu kanë kaluar në spektrin online, ku shumica e shtëpive tani ofrojnë lojëra të bazuara në ueb. Lojërat e reja të kazinove në internet po tërheqin njësoj një numër masiv lojtarësh pasi janë të aksesueshëm në çdo kohë, kudo. Për më tepër, kjo ka sjellë në skenë disa metoda bankare, duke u mundësuar lojtarëve të depozitojnë dhe tërheqin fitimet e tyre.

Integrimi celular

Siç mund të supozohet tashmë, të luash kazinotë e reja dhe lojërat e tjera të kumarit ndodhin në pajisje elektronike si telefonat, tabletët dhe PC-të. Si të tilla, kompanitë kanë parë nevojën për të zhvilluar aplikacione dhe faqe interneti miqësore për përdoruesit që janë të pajtueshme me pajisjet dixhitale, duke sjellë kështu lojërat më afër njerëzve.

Është e rrallë të shohësh lojtarë që preferojnë një libralidhës fizike të kazinosë në vend të një faqeje të re kazinoje. Ky i fundit është lehtësisht i arritshëm dhe më i përshtatshëm. Nëse ka ndonjë gjë, ai do të vazhdojë të rritet vetëm në vitet e ardhshme, pasi ka ardhur në një kohë kur tendencat teknologjike si AI, kompjuteri në renë kompjuterike dhe të dhënat e mëdha janë në rritje.

Të rejat e fundit

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall
2023-09-15

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall

Lajme