Lajme

October 13, 2023

Studimi zbulon lojtarët e internetit në SHBA të mbingarkuar nga materialet promovuese

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Kumari në internet po bëhet gjithnjë e më i përhapur në Shtetet e Bashkuara pasi Gjykata e Lartë përmbysi PASPA (Akti i Mbrojtjes së Sporteve Profesionale dhe Amatore) në vitin 2020. Kjo mbështetet nga kërkimet e fundit investigative, duke treguar se shumica e lojtarëve të lojërave në internet po pushtohen gjithnjë e më shumë nga materialet e qëndrueshme promovuese nga iGaming ofruesit. 

Studimi zbulon lojtarët e internetit në SHBA të mbingarkuar nga materialet promovuese

Sipas hulumtimit nga Optimove, 86% e klientëve u larguan nga ofruesit e iGaming për shkak të "email-eve të parëndësishme/text ose njoftimeve push". Studimi shtoi më tej se 30% e pjesëmarrësve të anketuar mendonin se marketingu dhe promovimet ishin të tepërta, ndërsa 68% i konsideronin ato mjaftueshëm.

Megjithëse shumë njerëz thanë se promovimet ishin arsyeja pse ata u abonuan nga operatorët e rregulluar, 54% e të anketuarve raportuan se bonuse dhe oferta promocionale ishin ajo që u pëlqeu më shumë gjatë pjesëmarrjes në baste sportive dhe lojëra kazino online.

Ndërkohë, sondazhi zbuloi se 58% e pjesëmarrësve raportuan një rritje të shpenzimeve të tyre për lojërat e fatit nga një vit më parë. Shumica e atribuoi vendimin e tyre për të shpenzuar më shumë kazinove të rregulluara besimin e tyre në ekonominë e përgjithshme.

Nga të anketuarit, shumica dërrmuese (85%) thanë se luanin kumar të paktën një herë në javë. Gjithashtu, 59% e të anketuarve raportuan se luanin lojëra kazino në internet dhe baste sportive më shpesh që nga përfundimi i pandemisë.

Optimove shtoi se shumica e pjesëmarrësve në anketë raportuan se ata mbështeten në mjetet e bazuara në ueb për të rregulluar aktivitetet e tyre të lojërave të fatit dhe për të mbajtur humbjet e tyre brenda buxhetit të tyre. Pavarësisht se shumica e njerëzve (76%) favorizojnë baste sportive mbi lojërat e fatit, një numër i konsiderueshëm i tyre (70%) ende raportuan se luanin lojra kazino.

Por nga ana tjetër, 58% e të anketuarve thanë se pjesa më irrituese e të luajturit në internet ishte ritmi i ngadaltë i tërheqjeve.

Ndërsa publikoi raportin, Optimove tha:

"Operatorët e iGaming duhet t'i japin përparësi mundësive konkurruese, një ndërfaqe miqësore për përdoruesit dhe bonuse bujare për të rritur besnikërinë e lojtarëve. Mjetet e përgjegjshme të lojërave të fatit janë jetike për besimin dhe mbajtjen e lojtarëve. Mesazhet e personalizuara, përkatëse nëpërmjet kanaleve të preferuara të komunikimit janë thelbësore për të shmangur lodhjen e marketingut."

Sipas më të përditësuarve Statistikat e lojërave të fatit në SHBA, numri i kumarxhinjve aktivë është 57 milionë, me 2000 kazino që operojnë në rajon. Shumica e shteteve vazhdojnë të rregullojnë bastet sportive dhe lojërat e fatit në internet, me Kentaki duke qenë tregu më i fundit që ka nisur në Shtetet e Bashkuara.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale
2024-05-16

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale

Lajme