2 duar të mahnitshme pokeri në filma që nuk i keni dëgjuar më parë

Poker

2021-09-08

Eddy Cheung

Klasikët absolut nga filmat. Ata krijojnë dhe krijojnë idetë më romantike të poker dhe ndërsa zakonisht nuk janë shumë të pavërteta për atë se si dukej pokeri i mirë. Këtu janë tre bllofa të shkëlqyera nga pokeri në ekranin e madh.

2 duar të mahnitshme pokeri në filma që nuk i keni dëgjuar më parë

Rounders - The Classic (1998)

Rounders, me regji të John Dahl, është flush mbretëror i filmave të pokerit dhe i adhuruar nga pokeri dhe fansat në mbarë botën. Nuk është domosdoshmërisht një kryevepër e vlerësuar nga kritika, por sigurisht është një 'klasik kulti'. Loja është portretizuar me saktësi gjatë gjithë filmit përmes aktorëve të saj jashtëzakonisht të talentuar dhe historisë thumbuese.

Në ndeshjen hapëse të Rounders, ne shohim Mike që shpërndan letrat e secilit lojtar. Ai sheh se ka një as dhe nëntë klube dhe mbledh 500 dollarë. Dy lojtarët e tjerë palosen, duke lënë Majk kundër Tedi KGB-së, një mafioz. Është e qartë se Teddy nuk e shtyn, pasi ai merr kohën e tij për të ngrënë një biskotë gjatë lojës. Ndërsa Majk duket se mendon se po i ngre një kurth Tedit, në fakt është e kundërta. Teddy telefonon dhe Majk shpërndan kartën që Teddy-t i duhet për flushin që Majk mendon se ka, ndërsa Majk në fakt ka një shtëpi të plotë. Kur Teddy mbledh me 15,000 dollarë, Majk merr një moment dhe më pas zbulon se ai nuk mendon se Tedi ka lopatat e nevojshme për një flush dhe se Bllofi i Tedit (që është etiketë e dobët e pokerit, por ndoshta nuk është diçka për të cilën ata shqetësohen në një lojë me mafiozët).

Por Teddy e kthen plotësisht lojën kur përputhet me bastin e Majk dhe zbulon se ai nuk ka lopata, por një palë ace, duke mposhtur shtëpinë e plotë të Majk me tre nëntë dhe dy ace me tre ace dhe një palë nëntë.

Kjo skenë tërheq menjëherë vëmendjen tuaj, pasi nxjerr në pah jo vetëm llojet e ndryshme të aftësive që përdoren për të luajtur poker, si p.sh. të dish se kur duhet të luash personin dhe kur të luash letrat, por edhe se pavarësisht se si luan, ndonjëherë fati është vetëm jo në anën tuaj. Pokeri mund të jetë një lojë aftësish, por kjo vjen e dyta pas pokerit si një lojë fati!

Casino Royale Final Hand (2006)

Dora e fundit e Casino Royale në Mal të Zi midis 5 duarve të fundit të ulur në tavolinë është një rast klasik i regjisorit që thekson dramën mbi realitetin.

Në një tryezë serioze pokeri kjo dorë nuk do të ishte shpalosur kurrë në këtë mënyrë. Thirrja përfundimtare e Daniel Craig (James Bond) në 4 all-in-et e mëparshme ishte një kombinim i ulët i përshtatshëm që krijoi në mënyrë të përshtatshme një linjë të pavend të drejtë me shtëpitë e mëparshme dhe gradualisht më të mira të plota që ishin kthyer para tij.

Rëndësia e kësaj skene është e mahnitshme për shkak të një theksimi në James Bond duke zgjedhur thënien e Le-Chiffre… Një sy i gjakosur. Kjo është një dhuratë nëse supozohet të jeni një lojtar pokeri i klasit botëror.

Ajo që e bën këtë dorë të famshme dhe një nga më të mirat në ekran të të gjitha kohërave është drama e jashtëzakonshme e të gjithave dhe keqinterpretimi i 'beat beat' të Daniel Craig si një shembull i lojës së elitës së pokerit.

Lojtarët e vërtetë të pokerit e njohin të vërtetën!

Të rejat e fundit

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall
2023-09-15

Wazdan prezanton në vjeshtë me promovimin e ri të Rrjetit Mystery Fall

Lajme