Poker

September 8, 2022

2 Duart e mahnitshme të pokerit nga filmat që mund t'i përdorni në kazinotë e reja

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Klasikët absolut nga filmat. Ata krijojnë dhe krijojnë idetë më romantike të pokerit dhe zakonisht nuk janë shumë të pavërteta si duket pokeri i mirë. Këtu janë tre bllofa të shkëlqyera nga pokeri në ekranin e madh.

2 Duart e mahnitshme të pokerit nga filmat që mund t'i përdorni në kazinotë e reja

Rounders - The Classic (1998)

Rounders, me regji të John Dahl, është flush mbretëror i filmave të pokerit dhe i adhuruar nga fansat e pokerit në mbarë botën. Nuk është domosdoshmërisht një kryevepër e vlerësuar nga kritika, por sigurisht është një 'klasik kulti'. Loja është portretizuar me saktësi gjatë gjithë filmit përmes aktorëve të saj jashtëzakonisht të talentuar dhe historisë thumbuese.

Në ndeshjen hapëse të Rounders, ne shohim Mike që shpërndan letrat e secilit lojtar. Ai sheh se ka një as dhe nëntë klube dhe mbledh 500 dollarë. Dy lojtarët e tjerë palosen, duke lënë Majk kundër Tedi KGB-së, një mafioz. Është e qartë se Teddy nuk e shtyn, pasi ai merr kohën e tij për të ngrënë një biskotë gjatë lojës. Ndërsa Majk duket se mendon se po i ngre një kurth Tedit, në fakt është e kundërta. Teddy telefonon, dhe Majk merret me kartën që Teddy-t i duhet për flushin që Majk mendon se ka, ndërsa Majk në fakt ka një shtëpi të plotë. Kur Teddy mbledh me 15,000 dollarë, Majk merr një moment dhe më pas zbulon se ai nuk mendon se Teddy ka lopatat e nevojshme për një flush dhe se Bllofing i Teddy (që është etiketë e dobët e pokerit, por ndoshta nuk është diçka për të cilën ata shqetësohen në një lojë me mafiozët).

Por Teddy e kthen plotësisht lojën kur përputhet me bastin e Majk dhe zbulon se ai nuk ka lopata, por një palë ace, duke mposhtur shtëpinë e plotë të Majk me tre nëntë dhe dy ace me tre ace dhe një palë nëntë.

Kjo skenë tërheq menjëherë vëmendjen tuaj, pasi nxjerr në pah jo vetëm llojet e ndryshme të aftësive që hyjnë në lojën e pokerit, si p.sh. të dish se kur duhet të luash personin dhe kur duhet të luash letrat, por edhe që pavarësisht se si luan, ndonjëherë fati nuk është thjesht. ne anen tende. Pokeri mund të jetë një lojë aftësish, por kjo vjen e dyta pas pokerit si një lojë fati!

Casino Royale Final Hand (2006)

Dora e fundit e Casino Royale në Mal të Zi midis 5 duarve të fundit të ulur në tavolinë është një rast klasik i regjisorit që thekson dramën mbi realitetin.

Në një tryezë serioze pokeri, kjo dorë nuk do të ishte shpalosur kurrë në këtë mënyrë. Thirrja përfundimtare e Daniel Craig (James Bond) në 4 all-in-et e mëparshme ishte një kombinim i ulët që krijoi në mënyrë të përshtatshme një vijë të drejtë të pavend me shtëpitë e mëparshme të plota dhe gradualisht më të mira që ishin kthyer para tij.

Rëndësia e kësaj skene është e mahnitshme për shkak të një theksimi në James Bond duke zgjedhur thënien e Le-Chiffre… Një sy i gjakosur. Kjo është paksa një dhuratë nëse supozohet të jeni një lojtar pokeri i klasit botëror. Ajo që e bën këtë dorë të famshme dhe një nga më të mirat në ekran të të gjitha kohërave është drama e jashtëzakonshme e të gjithave dhe keqinterpretimi i 'beat beat' të Daniel Craig si një shembull i lojës së elitës së pokerit.

Si të aplikoni këto strategji ndërsa luani poker në kazinotë e reja në internet

Mësimi kryesor nga ndeshja hapëse në "Rounders" është të lexoni kundërshtarin tuaj dhe të kuptoni rrezikun e besimit të tepërt. Në kazinotë e reja në internet, ku mungojnë rrëfimet fizike, përqendrohuni në modelet e basteve dhe kohën e reagimit për të vlerësuar duart e kundërshtarëve tuaj. Në mënyrë të ngjashme, dora e fundit e Casino Royale në Mal të Zi tregon rëndësinë e paparashikueshmërisë dhe bllofit. James Bond fiton me një goditje të drejtpërdrejtë kundër të gjitha gjasave, një kujtesë e fuqisë së befasisë dhe mbajtjes së stilit tuaj të lojës të gjithanshëm.

Në lojën online, përzieni strategjitë tuaja për t'u bërë më pak të parashikueshme. Përdorni bllofin me kursim, por në mënyrë efektive dhe mbani mend, ndonjëherë loja më e mirë është të palosni, ashtu siç bëri Bond në duart e mëparshme. Të dyja skenat theksojnë aspektet psikologjike të pokerit - aftësinë për të lexuar situata dhe për të përshtatur lojën tuaj në përputhje me rrethanat. Duke përfshirë këto elemente të lojës strategjike, leximin e kundërshtarëve dhe artin e bllofit dhe të paparashikueshmërisë, ju mund të fitoni një avantazh në kazinotë e reja në internet. Mbani mend, pokeri nuk ka të bëjë vetëm me letrat që ju shpërndahen, por edhe me mënyrën se si i luani ato.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale
2024-05-16

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale

Lajme