4 fakte dhe mite argëtuese rreth pokerit ndër vite!

Poker

2021-10-26

Ethan Tremblay

Poker është loja me letra më e njohur dhe më e romantizuar në botë. Ka pasur këngë të shkruara për Pokerin, filma të realizuar për Pokerin, të gjitha mediat e tjera dhe madje edhe karriera!

4 fakte dhe mite argëtuese rreth pokerit ndër vite!

Nga kaq shumë vite lojë dalin disa legjenda interesante, bestytni të çuditshme dhe fakte (pothuajse) të pabesueshme. Le t'i hedhim një sy!

Dikur ishte një lojë pokeri që zgjati 8 vjet!

Nga viti 1881 deri në 1889, Teatri Bird Cage në Tombstone, Arizona, priti një lojë pokeri që thuhej se kishte zgjatur 8 vjet! Pokeri luhej vazhdimisht 24 orë në ditë, 7 ditë në javë dhe aksionet ishin të larta, me një blerje prej 1000 dollarësh.

Duke qenë shumë kohë më parë, ka një hamendje të qartë mbi vlefshmërinë e të qenit 24 orë pa ndërprerje, megjithatë një histori e mahnitshme, dhe me siguri do të kishte qenë një përvojë joreale t'i bashkoheshe asaj tavoline.

Nixon financoi fushatën e tij presidenciale me fitimet e pokerit

Ish-presidenti dhe i famshëm për skandalin Watergate, Richard Nixon supozohet se financoi fushatën e tij të parë politike me fitime në poker.

Richard Nixon la punën e tij si avokat në moshën 29-vjeçare për t'u bashkuar me Marinën e SHBA. Këtu ai mësoi se si të luante poker dhe gjoja u bë një turp me lojë serioze. Ai u kthye nga shërbimi i tij me mijëra dollarë fitime, të cilat i përdori për të financuar kandidimin e tij të parë për postin politik në 1946!

Xhejms Udall, një ish-shok i marinës, kujtoi me humor gjatë një interviste të revistës Life të vitit 1970 se si ai "një herë e pa atë të bënte bllof ndaj një komandant toger nga 1500 dollarë me një palë deuçe"

Duke pasur parasysh aftësinë e Nixon nën presion, mendoj se kjo mund të ketë një legjitimitet për të.

Mbretërit nga kuverta e letrave bazohen në mbretër të vërtetë

Krijuesit francezë të kartave në shekullin e 16-të standardizuan kostumet dhe caktuan katër mbretër:

  • Mbreti David i Izraelit (nga Dhiata e Vjetër) - Mbreti i lopëve.
  • Aleksandri i Madh, para Krishtit Mbreti i Maqedonisë - Mbreti i klubeve.
  • Mbreti Charlemagne i Francës, dhe Perandori i parë i Shenjtë Romak - Mbreti i zemrave.
  • Cezari romak Augustus ose Jul Cezari. Kjo është e pavendosur - Mbreti i diamanteve.

Të gjitha duart e mundshme nga Texas Hold'Em Poker

Si Texas Hold'Em përdor gjithsej shtatë letra për të formuar një dorë me pesë letra, ka rreth 133 milionë kombinime të mundshme! Ndërkohë, në një lojë standarde pokeri me një kuvertë me 52 letra, ka më shumë se 2.5 milionë kombinime të mundshme të pesë letrave!

Dora më e mirë në Poker është Royal Flush. Për të arritur këtë dorë, sipas Courtney Taylor, PhD, një matematikane në Universitetin Anderson - shanset për të marrë një flush mbretëror janë 649,740 me 1.

Tani e dini se sa me fat janë ato duar fituese. Mos e ndiqni lumin!

Lajmi i fundit

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?
2022-07-20

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?

Lajme