Poker

October 2, 2021

4 lojtarët më të mëdhenj amerikanë të pokerit në internet të vitit 2020

Chloe O'Sullivan
WriterChloe O'SullivanWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Viti 2020 sfidoi botën në shumë mënyra, por një gjë mbeti konstante. Pokeri vazhdoi.

4 lojtarët më të mëdhenj amerikanë të pokerit në internet të vitit 2020

Ndërsa viti 2020 përparonte, pandemia u dha fund turneve të drejtpërdrejta në shumicën e pjesëve të botës, dhe papritmas pokeri në internet u bë loja më e madhe në (ndonjë) qytet. Tifozët e pokerit qëndruan të ngjitur pas ekraneve të tyre, ndërsa disa nga lojtarët më të aftë dhe gjakftohtë në botë ngritën aksionet dhe zgjeruan lojën që duan.

Disa gardë të vjetër dhe disa të rinj - këtu janë 4 lojtarët më të mëdhenj amerikanë nga 2020.

Justin Bonomo - Amerikë

Justin Bonomo e shpalli veten në botën e pokerit në moshën 16-vjeçare dhe në moshën 21-vjeçare, u bë lojtari më i ri që mori pjesë në një tavolinë finale televizive kur mori pjesë në turneun evropian të pokerit French Open në Deauville, Francë. Në qershor 2020, Bonomo mori 1,775,000 dollarë dhe u bë lojtari i parë që fitoi tre tituj SHRB. Tani i dyti në listën e parave të të gjitha kohërave për fitimet e turneut live, ky idhull i mirëfilltë i pokerit është një pretendent i mundshëm për Lojtarin e Vitit në Indeksin Global të Pokerit.

Alex Foxen - Amerikë

Alex Foxen e nisi karrierën e tij në poker duke fituar eventin e parë të Serisë Botërore të Pokerit në të cilin hyri në moshën 21-vjeçare. Ai filloi të luante seriozisht vetëm dy vjet më vonë, duke kaluar nga online në lojën live në 2016. Foxen e përfundoi 2019 në një notë të lartë duke mundur Toby Joyce në World Poker Tour (WPT) Five Diamond World Poker Classic për një ditë pagese prej 1.7 milionë dollarësh dhe titullin e tij të parë WPT. Forma e Foxen vazhdoi: 2020 gjithashtu përfundoi në stilin fitues për 29-vjeçaren nga Cold Spring Harbor, Nju Jork. Ai shkatërroi ngjarjet e fundit të fundjavës - në thelb - në Wynn Poker Room në Las Vegas në dhjetor. Fitimi i një dhe përfundimi dy herë nënkampion (duke mbajtur maskë!) e bëri atë yllin e padiskutueshëm të ngjarjes treditore të jetës reale.

Daniel Negreanu - Amerikë

Me një vlerë neto prej rreth 42 milionë dollarë, nuk ka dyshim se "Kid Poker" është një nga lojtarët më të famshëm të pokerit në botë. Aftësia legjendare e profesionistit kanadez për të lexuar kundërshtarët e tij dhe për të përshtatur stilin e tij të lojës është një nga arsyet pse ai është i vetmi që ka pretenduar së bashku rrathë të Serisë Botërore në Australi, Evropë dhe Las Vegas.

Negreanu hyri në Hall of Fame në vitin 2014, ku filloi një grindje e gjatë me kolegun e tij pro Doug Polk. Në vitin 2020, Negreanu pranoi publikisht ftesën e Polk-ut për një ndeshje mërie me aksione të larta, duke rënë dakord që të fitonte 200 dollarë/400 dollarë për të paktën 12,500 duar. Lojërat filluan me një seancë të drejtpërdrejtë më 4 nëntor, me pjesën e mbetur të sfidës që aktualisht po kalonte në internet në kohën e këtij shkrimi.

Phil Ivey - Amerikë

Një profesionist i gjatë i pokerit me rreth 30 milionë dollarë fitime të drejtpërdrejta në turne, Phil Ivey qëndroi në lojë në vitin 2020 duke luajtur poker në internet, duke shtuar mbi 20 milionë dollarë fitimet e tij në internet dhe duke u kujtuar fansave se mund të ketë sukses në çdo skenë.

Ai shijoi suksesin e ëmbël në shumën prej 1.4 milionë dollarësh, i cili përfshinte një fitore dhe nënkampion në dy ngjarje me vlerë 50,000 dollarë në Soçi, Rusi. I referuar shpesh si "Tiger Woods i pokerit", 44-vjeçari i lindur në Riverside, Kaliforni, tani e quan Las Vegas-in shtëpi dhe konsiderohet nga disa si konkurrenti më i mirë në historinë e pokerit (mjaft vlerësim). Ivey është i famshëm për ruajtjen e gjakftohtësisë së tij kur gjërat bëhen të ashpra, dhe aftësia e tij e jashtëzakonshme për vetëkontroll thuhet se frikëson lojtarët e tjerë.

Të rejat e fundit

Wizard Games publikon titullin e ri drithërues Treasures of the Count
2023-10-26

Wizard Games publikon titullin e ri drithërues Treasures of the Count

Lajme