Poker

October 30, 2021

Shkatërrimi i disa fakteve klasike të pokerit V. Fiction

Chloe O'Sullivan
WriterChloe O'SullivanWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Pokeri është plot me histori dhe tregime të mahnitshme.

Shkatërrimi i disa fakteve klasike të pokerit V. Fiction

Këto ide zbukurohen me kalimin e kohës. Këtu jemi mes faktit dhe trillimit. Ky artikull do të zbërthejë disa nga faktet më të mira - dinamizmat e trillimeve!

Disa gjëra janë shumë të egra për të qenë të vërteta, por kush e di se çfarë mund të fshihet nën atë fytyrë pokeri! Testoni njohuritë tuaja për pokerin më poshtë duke vendosur nëse deklarata është e vërtetë apo e rreme, dhe më pas kontrolloni përgjigjet tuaja në seksionin më poshtë. Mund të flasim për pokerin... por tani nuk është koha për blof!

Zgjidhja e dinamikës midis fakteve dhe trillimeve të pokerit

Pyetje:

 • Rrobat e pista dhe sjellja johigjienike përdoren me qëllim. Fakt apo trillim?
 • Poker konsiderohet sport zyrtar. Fakt apo trillim?
 • Johnny Chan, një legjendë e pokerit – fitues i 10 byzylykëve të Serisë Botërore të Pokerit – mbante një frut kivi gjatë lojërave. Fakt apo trillim?
 • Andrei Karpov vuri bast gruan e tij në një lojë pokeri. Fakt apo trillim?
 • Ju mund të luani Texas Hold'Em vetëm në Teksas. Fakt apo trillim?
 • Një dorë e fortë e bën një lojtar të përkulet ose prapa ose përpara. Fakt apo trillim?

Përgjigjet:

 • Fakt! Ekziston një bestytni midis lojtarëve të pokerit që veshja e rrobave të pista, ose më saktë, të njëjtat rroba që keni veshur gjatë një serie fitoresh, ju çliron nga fati i keq. Kjo shpjegon pse mund të keni parë një profesionist të veshur me të njëjtën këmishë disa ditë me radhë gjatë Serisë Botërore të Pokerit!
 • Fakt! Pokeri u konsiderua një sport i mendjes nga Shoqata Ndërkombëtare e Sporteve të Mendjes në vitin 2010… kështu që lojtarët e pokerit tani mund ta quajnë veten atletë!
 • Fiksi! Por nuk është larg “faktit”. Në kohën kur pirja e duhanit brenda kazinove ishte ende e lejuar, Johnny Chan e kishte të pakëndshme të gjithë mjegullën e dendur gjatë lojërave, kështu që ai mbante një portokall (jo një kivi) me vete për të marrë aromën e agrumeve dhe për të maskuar erën e duhanit.
 • Fakt! Lojtari rus, Andrei Karpov, në fakt e përdori gruan e tij si kunj gjatë një loje pokeri të humbur. Pas humbjes, gruaja e tij, e indinjuar, u divorcua nga ai dhe e la atë për fitues - ata përfundimisht u martuan!
 • Fiksi! Dhomat e pokerit janë, në fakt, të paligjshme në Teksas, dhe të vetmet vende ku mund të luani në Teksas janë në kazinotë në rezervat lokale Indiane dhe në internet. Varianti Hold'Em me emrin e shtetit, natyrisht, luhet gjithashtu gjerësisht në kazinotë anembanë botës, si në tokë ashtu edhe në internet.
 • Fakt! Studimet psikologjike kanë treguar se lojtarët zakonisht japin dorën e tyre dhe zakonisht anojnë përpara ose prapa kur luajnë një dorë të fortë. Pra, mbani një sy në "tregimet" tuaja kur të zbuloni bukurinë tuaj të radhës!

konkluzioni

Si shkove! Bllof apo e vërteta?

Gjëja me lojtarët e pokerit është se ata do të vënë bast për çdo gjë dhe do të jenë paragjykues deri në thelb. Nuk mund të presësh shumë neutralitet ose të presësh nga këta djem. Është bllof dhe baste të çmendura anësore gjatë gjithë rrugës!

Të rejat e fundit

Wizard Games publikon titullin e ri drithërues Treasures of the Count
2023-10-26

Wizard Games publikon titullin e ri drithërues Treasures of the Count

Lajme