Udhëzime

March 7, 2023

Si ndikon matematika në rezultatet e lojërave të fatit në faqet e reja të kazinove

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Bixhozi është një kalim kohe e lashtë që ekziston prej shekujsh. Por me kalimin e kohës, bixhozi është bërë profesion për disa lojtarë. Megjithëse lojtarët modernë të kazinosë mund të kërkojnë të ndryshojnë, rezultatet e lojërave të fatit janë shoqëruar prej kohësh me fat. Lojëra të tilla si poker, blackjack, ruletë dhe madje edhe lojëra elektronike kërkojnë një kuptim të thellë të matematikës së lojërave të fatit. Pra, ky postim në blog do të eksplorojë matematikën pas lojërave të fatit dhe se si ajo ndikon në lojën e përgjithshme. 

Si ndikon matematika në rezultatet e lojërave të fatit në faqet e reja të kazinove

Kuptimi i probabilitetit dhe probabilitetit në lojërat e fatit

Një nga aspektet më të rëndësishme të lojërave të fatit është të kuptuarit e probabilitetit dhe gjasave të rezultateve. Probabiliteti është gjasat që të ndodhë një rezultat i veçantë i lojërave të fatit. Zakonisht shprehet si përqindje, me 100% që do të thotë e sigurt dhe 0% do të thotë e pamundur. Nga ana tjetër, shanset shprehen si raporte.

Për shembull, nëse një rrokullisje monedhe ka gjysmë shanse për uljen e kokave, probabiliteti është 50%. Kjo do të thotë që shanset ose EV (vlera e pritshme) e kokave të uljes së rrokullisjes së monedhës janë 1:1. Kjo quhet një pagesë e barabartë me para në kazinotë më të mira të reja në internet, ku një bast 1$ do të kthejë një shumë të ngjashme. Vini re se shanset e uljes së bishtit të rrokullisjes së monedhës janë gjithashtu 1:1.

Merrni parasysh bastet e kazinosë si kuq/e zezë dhe tek/çift në ruletë online.

  • Probabiliteti që topi i ruletës të ndalet në një numër të kuq/zi ose tek/çift në rrotën evropiane është 48,60% dhe 47,40% në versionin amerikan. 
  • Ky ndryshim i vogël është për shkak të xhepave shtesë 00 në timonin amerikan. Sido që të jetë, këto baste paguajnë në 1:1 në të dyja rrotat. 
  • Probabiliteti për të goditur një numër specifik në rrotat evropiane dhe amerikane është mjaft i ulët, përkatësisht 2.70% dhe 2.60%.

Matematika prapa skajit të shtëpisë

Buza e shtëpisë është një e keqe e domosdoshme me të cilën lojtarët duhet të jetojnë, nëse duke luajtur lojëra elektronike, lojëra tavoline ose lojëra kazino live. Zakonisht portretizohet në përqindje dhe përfaqëson prerjen që kazinoja do të marrë nga basti i çdo lojtari. Në automatet, skaji i shtëpisë llogaritet duke zbritur RTP (kthimi te lojtari) nga 100%. Ky është një mësim i thjeshtë matematike atje!

Tani merrni parasysh këtë: avantazhi i shtëpisë së lojës Evropiane të Ruletës është 2,70% në krahasim me 5,26% në lojën Amerikane. Siç pritej, versioni amerikan ka një normë më të lartë për shkak të xhepave shtesë 00. Kjo do të thotë që shanset që lojtarët të parashikojnë numrin e saktë janë 1 në 37 në lojën evropiane dhe 1 në 38 në versionin amerikan. 

Mos u ndal me kaq! Përdorni skajin e shtëpisë për të llogaritur humbjet mesatare për orë. 

  • Supozoni se një lojtar po luan 500 raunde në të dy rrotat për 10 dollarë për raund. Kjo do të thotë se humbja mesatare për orë në orë për ruletën evropiane është 135 dollarë (2,70% x 500 raunde x 10 dollarë). 
  • Në versionin amerikan, humbja e parashikuar në orë është 263 dollarë.

Lojtarët mund ta përdorin këtë matematikë për të krijuar buxhetin ideal të lojërave të fatit. 

Kartat e Strategjisë së Blackjack dhe Pokerit

Nuk ka vend më të mirë për të shpjeguar konceptin e matematikës së lojërave të fatit sesa në një tryezë pokeri ose blackjack. Edhe pse këto lojëra kazino online mund të jenë frikësuese fillimisht, ato konsiderohen gjerësisht më të mirat. Lojtarët mund të përdorin një strategji të mirëmenduar për të ulur avantazhin e shtëpisë në tarifa të favorshme. Buza e shtëpisë mund të jetë edhe një vlerë negative në Poker Double Bonus dhe Double Double Bonus Poker. 

Në blackjack, lojtarët mund të aplikojnë matematikën në situata të tilla si ndarja e një dore me dy Ace për të pasur dy duar të forta fillestare. Lojtarët e Blackjack-ut gjithashtu mund të dyfishojnë nëse kanë një 9-të të vështirë dhe karta e krupierit është 2-6. Natyrisht, të qëndrosh në çdo gjë 17 e lart nuk është e kotë nëse tregtari ka një kartë me vlerë 10. 

Si blackjack, pokeri gjithashtu ka shumë vendime që përfshijnë matematikë të pastër. Imagjinoni të merrni një dorë fillestare 2-7 offsuit në Texas Hold'em. Ky kombinim do të thotë që lojtari ka më pak gjasa të krijojë një dorë të fortë edhe nëse përfundon me një palë 2 ose 7. Palosja është vendimi më i mirë logjik dhe matematikor në një situatë të tillë. Ka qindra kushte të tilla në poker. 

Eksplorimi i sistemeve të basteve të përshtatshme për lojëra të reja në kazino

Një situatë tjetër ku matematika hyn në lojë në lojërat e fatit është me sistemet e basteve. Lojtarët mund të përdorin sisteme të ndryshme bastesh për të kufizuar humbjet e tyre në kazino. Një shembull popullor është sistemi Martingale i përdorur nga shumë lojtarë në blackjack dhe ruletë. Sistemi këshillon bastet që të dyfishojnë bastet e tyre pas një humbjeje për të rikuperuar humbjet me një fitore të vetme. 

Ndërsa ky sistem mund të jetë fitimprurës në afat të shkurtër, ai nuk rekomandohet në afat të gjatë, sepse rrit shanset për të shkatërruar buxhetin. Nëse lojtari humbet disa herë radhazi, ata përfundimisht do të fitojnë dhe do të rikuperojnë humbjet e tyre. Por shanset për të humbur shumë herë janë më të larta se shanset për të fituar, falë avantazhit të shtëpisë. Pra, ky sistem rekomandohet kryesisht në bastet me para. 

Sistemi Fibonacci është një tjetër strategji e njohur e basteve në mesin e shumë lojtarëve të fatit. Ky sistem bazohet në sekuencën matematikore Fibonacci me numrat 0-1-1-2-3-5-8-13-21-34-55-89 dhe më shumë. Interesante, është një sistem relativisht i drejtpërdrejtë bastesh, pasi bastuesi duhet vetëm të zëvendësojë numrat me pjesën e tij të basteve. Vini re se lojtarët kalojnë në numrin tjetër pas një humbjeje. 

Menaxhimi i parave dhe lojërat e fatit në kazinotë e reja

Në lojërat e fatit, lojtarët që nuk praktikojnë menaxhimin e parave e vendosin veten për një rënie të vështirë. Menaxhimi i parave është thjesht arti i basteve duke përdorur një shumë që një lojtar e humb rehat. Pra, nëse një lojtar ka një pagë javore prej 3,000 dollarësh, ai mund të jetë i qetë duke luajtur 400 ose 500 dollarë. 

Por kjo nuk është matematika e vetme në menaxhimin e parave të lojërave të fatit. Nëse një lojtar ka 500 dollarë për të luajtur në fundjavë, kjo do të thotë 250 dollarë në ditë. Sado e lehtë që tingëllon kjo matematikë, shumica e lojtarëve nuk e kuptojnë atë. Përveç buxhetit ditor, lojtarët mund të kenë nevojë për një limit të ndalimit të humbjes. Kjo mund të jetë 50%, 70% dhe më shumë. Pra, mund të jetë koha për ta hequr dorë pasi të keni humbur 50% të njësisë ditore. 

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se menaxhimi i bankroll-it u jep lojtarëve terrenin e përsosur për të përdorur sistemin e tyre të preferuar të basteve. Kjo për shkak se asnjë sistem specifik i basteve nuk e zvogëlon avantazhin e shtëpisë qoftë edhe me një përqindje të vetme. Pra, përdorni ato si një plan më gjithëpërfshirës të menaxhimit të bankroll. 

A ka vërtet rëndësi matematika në lojërat e fatit?

Ky artikull ka diskutuar disa situata të mundshme që përfshijnë matematikën e lojërave të fatit. Por a ka vërtet rëndësi matematika për shumicën e kumarxhinjve në kazinotë e reja në internet? Puna është se shumica e lojtarëve thjesht nuk i intereson se si funksionon matematika në lojërat e fatit. Ata thjesht do të ndezin lojën dhe do të kenë sa më shumë argëtim të jetë e mundur. Në fund të fundit, lojtarët nuk kanë nevojë për matematikë për të nxitur jackpoti legjendar Mega Moolah nga Microgaming.

Por për lojtarët e pokerit dhe blackjack-ut, matematika është një pjesë thelbësore e lojës nëse duan të fitojnë më shpesh. Mos harroni se vetëm përmes llogaritjeve të zgjuara këta lojtarë mund të zvogëlojnë skajin e shtëpisë dhe të rrisin vlerën e tyre të pritshme. Matematika do të jetë gjithashtu e dobishme kur luani lojëra me baste të shumëfishta, si mut dhe ruletë. 

Në përgjithësi, të mendosh për shanset dhe probabilitetet e lojërave të fatit ka shumë kuptim. Në këtë mënyrë, lojtari mund të mësojë strategjitë më të mira të video-pokerit dhe blackjack-ut ose automatet me shanset më të mira. Por gjithmonë ka të bëjë më shumë me fat sesa matematikë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale
2024-05-16

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale

Lajme