Udhëzime

February 21, 2023

Strategjitë më të mira dhe më të këqija që përdorin lojtarët e rinj të kazinosë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Shumë njerëz luajnë lojëra kazino në mënyrë efektive, dhe shumë jo, pasi varet nga lloji i strategjisë që ata përdorin kur luajnë bixhoz. Njerëzit që përdorin strategjitë më të mira do të kalojnë një kohë të mirë, por njerëzit që përdorin strategji të këqija shpesh do të humbasin më shumë. Por si të dimë se cilat strategji janë më të mirat apo më të këqijat? Epo, nëse po kërkoni përgjigje për këtë pyetje, atëherë keni ardhur në vendin e duhur.

Strategjitë më të mira dhe më të këqija që përdorin lojtarët e rinj të kazinosë

Strategjitë më të mira për kazinotë e reja në internet

Menaxhimi i Bankrollit

Menaxhimi i bankrollit tuaj është strategjia më e mirë që njerëzit përdorin ndërkohë duke luajtur lojëra kazino. Kur luajnë online, shumica e lojtarëve nuk e menaxhojnë bankrollin e tyre dhe si rezultat, ata përfundojnë duke humbur më shumë. Nëse nuk i monitoroni shpenzimet tuaja, nuk mund të fitoni ose shpenzoni në përputhje me rrethanat.

Nëse dëshironi të kaloni një kohë të mirë ndërsa luani lojëra kazino, duhet të mësoni menaxhimin e bankrollit. Nëse keni një kufi se sa mund të përdorni në një ditë, me siguri do të humbni më pak se sa pritej dhe do të mund të fitoni më shumë. 

Supozoni se nuk keni fituar brenda një dite dhe keni humbur të gjitha limitet tuaja ditore. Tani, cila është gjëja tjetër për të bërë? Për të ndjekur humbjet tuaja? Jo, ju kurrë nuk duhet të ndiqni humbjet tuaja. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të lini duhanin për ditën dhe më pas të filloni sërish ditën tjetër me limitin ditor. Në këtë mënyrë do të mund të kontrolloni shpenzimet tuaja dhe do të kaloni mirë.

Bërja e basteve më të vogla

Strategjia tjetër më e mirë që përdorin lojtarët është të bëjnë një bast më të vogël. Kjo duket si një gjë shumë e thjeshtë, por është jashtëzakonisht efektive. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të luani më shumë dhe të mbani gjurmët e fitimeve dhe shpenzimeve tuaja.

Ju mund të keni dëgjuar për shprehjen "shko i madh ose shko i prishur". Nëse po, atëherë nuk duhet ta ndiqni kurrë. Nëse e humbisni limitin tuaj ditor herët duke bërë një bast të madh, atëherë si do të luani për pjesën tjetër të kohës tuaj? 

  • Ju gjithmonë duhet të bëni një bast më të vogël, pasi shumë lojtarë përdorin këtë strategji të thjeshtë por efektive. 
  • Pavarësisht nëse merrni 1 dollarë ose 1000 dollarë, ajo mbetet e njëjtë. Megjithatë, një bast $1 ka një probabilitet më të lartë për të fituar se një bast $1000.

Nëse çmimet shpërndahen në mënyrë të barabartë pavarësisht nga shuma e bastit, rritja e bastit tuaj nuk ka asnjë përfitim. Ju nuk jeni thjesht duke rritur fitimet tuaja kur vendosni baste më të mëdha; humbjet tuaja po kështu shumëfishohen. 

Duke luajtur shanset e shkurtra në vend të gjasave të gjata

Strategjia tjetër më e mirë që përdorin lojtarët është të luajë shanset e shkurtra në vend të gjasave, gjë që është me të vërtetë shumë e dobishme. Megjithëse fitimi i 20 dollarëve mund të mos jetë aq emocionues sa fitimi i 200 dollarëve, shanset e shkurtra zbulojnë se kush shumica e lojtarëve besojnë se do ta fitojë lojën. Kur një numër i madh kumarxhinjsh me përvojë mbështesin një rival mbi një tjetër, është një paralajmërim se nuk ka gjasa të mposhtni shanset e gjata.

Po, ka raste kur ndodh diçka e papritur. Nëse nuk do të kishte goditje në lojë, nuk do të ishte kumar. Të dyja lojërat e tavolinës dhe makinat e fatit veprojnë në të njëjtat parime. Për shembull, lojtarët e kalitur të blackjack-ut nuk u pëlqen të marrin 15 ose 16 në duart e tyre. Ka më pak gjasa që nëse do t'u jepej 18, ata do të fitonin. Një goditje në 11 ose më pak është gjithmonë e mundur.

Luajtja e lojërave falas përpara se të luani në kazinotë e reja me para të vërteta

Kjo është një nga strategjitë më të mira që përdorin lojtarët, sepse të luash falas të jep një ide të lojës.

  • Nëse luani drejtpërdrejt për para, do të përfundoni duke humbur sepse nuk jeni në dijeni të mekanikës dhe rregullave të lojës. 
  • Nga ana tjetër, nëse luani falas derisa të kuptoni lojën, do të keni shanse shumë më të mira për të fituar pasi tashmë do të dini shumë për lojën.

Nëse nuk keni luajtur një lojë kumar për një kohë ose nuk e keni bërë kurrë këtë, shfletoni në internet për versione praktike falas të lojës. Për t'ju dhënë mundësinë të provoni lojërat përpara se të vendosni të luani për para të vërteta, shumë nga kazinotë më të mira të reja keni një version falas të ruletit, blackjack, slot machines dhe shumë lojëra të tjera.

Strategjitë më të këqija për faqet e reja të kazinove

Dyfishimi pas humbjes

Shumë lojtarë përdorin teknikën martingale, por pse është një nga strategjitë më të këqija? Kjo strategji ka ekzistuar për aq kohë sa ka një emër të vetin. Njihet si teknika Martingale, dhe përfshin fillimin me një bast të vogël dhe dyfishimin e tij sa herë që humbni. Kur përdorni strategjinë Martingale dhe bëni baste me një pagesë të barabartë parash, ju fitoni baste me një fitim të barabartë me aksionin tuaj fillestar.

  • Ju mund të gjeneroni para me këtë strategji të dyfishimit pas humbjeve për një kohë. Tingëllon shkëlqyeshëm. Por më në fund, ju humbni të gjitha paratë tuaja sepse humbni shumë baste radhazi. 
  • Edhe bastet me para kanë shanse të ulëta për të humbur baste të shumta të njëpasnjëshme, por sa më shumë baste të vendosni, aq më shumë ka gjasa që të keni një seri të zgjatur humbjesh. 
  • Ose humbisni të gjitha paratë tuaja, ose vendosni bastin maksimal të lejuar. Në planin afatgjatë, kjo qasje e basteve zakonisht është e pasuksesshme.

Bërja e basteve anësore

Bërja e basteve anësore është strategjia tjetër më e keqe që përdorin lojtarët. Përveç lojës kryesore, shumë lojëra kazino kanë edhe baste anësore. Edhe pse disa nga këto baste anësore janë më të favorshme se të tjerat, praktikisht të gjitha ndajnë të paktën një karakteristikë. Secila prej tyre ka një avantazh më të madh të shtëpisë sesa loja kryesore.

Edhe pse bastet anësore janë opsionale, kjo në thelb nuk ndryshon nga bastet e tjera të disponueshme në kazino. Taktika më e madhe është të mos përfshiheni kurrë në baste anësore. Basti anësor më i popullarizuar në kazino nuk ka as pamjen e një basti anësor. Ky bast anësor ju është prezantuar vetëm në seksionin e mëparshëm. Në lojën standarde të blackjack, ekziston një bast anësor i quajtur basti i sigurimit të parave të barabarta.

Gabimi i Kumarxhiut

Një nga teknikat më të njohura dhe më të këqija të basteve është Gambler's Fallacy. Siç nënkupton edhe emri, ai bazohet në një gabim total. Gambler's Fallacy thotë se ju duhet të vini bast në të kuqe kur luani ruletë pasi ka një shans shumë të vogël që e zeza të shfaqet 11 herë radhazi. Megjithatë, pasi të jenë shfaqur 10 prej tyre, mundësia është e njëjtë për zezakët si për të kuqtë, pavarësisht gjasave të ulëta për të goditur 11 zezakët.

Ky është popullor pasi bën logjikë. Duket e përshtatshme. Është edhe arsyeja pse lojëra llotarie bëni shumë duke shënuar sa herë një numër i caktuar ka ndodhur tashmë, edhe pse nuk garanton se do ta bëjë përsëri.

Duke luajtur keno

Së fundi, në fakt nuk është një strategji, por mund të llogaritet si një, dhe është duke luajtur keno. Po, të luash këtë lojë është një nga strategjitë më të këqija që lojtarët kanë kur luajnë në një kazino. Ka disa strategji bastesh për këtë lojë, por sinqerisht, asnjëra prej tyre nuk do t'ju lejojë të fitoni më shumë sesa të humbni. 

Keno ka një avantazh të pamposhtur të shtëpisë afatgjatë që është jashtëzakonisht i lartë. Edhe pse makinat keno shpesh kanë një avantazh më të ulët se keno tradicionale, çështja është se ju përfundoni duke vënë bast shumë më tepër para sepse luani shumë më shumë lojëra. Çdo lloj keno është një zgjedhje e keqe sepse skaji i shtëpisë mund të jetë deri në 20%, në varësi të pagesave dhe sasisë së numrave që zgjidhni.

konkluzioni

Kazinotë po rriten dita-ditës dhe shumë lojtarë luajnë çdo ditë si hobi. Pra, disa njerëz do të mendojnë se cilat janë strategjitë më të mira dhe më të këqija që përdorin lojtarët kur luajnë lojëra kazino. Por ata nuk kanë pse të pyesin më për këtë pasi ne kemi organizuar këtë artikull që ata të kënaqin kureshtjen e tyre. Tani, ata mund të ndjekin strategjitë më të mira dhe të injorojnë më të keqen për të pasur një përvojë të mirë. Pra, mund të vazhdoni dhe të argëtoheni ndërsa luani!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale
2024-05-16

CogniPlay zbulon një epokë të re në lotaritë në internet dhe platformat e lojërave sociale

Lajme