Cila lojë është më e mirë për të luajtur: Blackjack apo Spanish 21?

Lajme

2022-10-25

Benard Maumo

Të luash një lojë kazinoje në internet që u jep lojtarëve një nivel kontrolli mbi rezultatin është padyshim tërheqës. Një shembull i shkëlqyer është Blackjack, ku lojtarët mund të përdorin një strategji optimale për të reduktuar skajin e shtëpisë në më pak se 50%. 

Cila lojë është më e mirë për të luajtur: Blackjack apo Spanish 21?

Por Blackjack ka edhe kushëririn e tij, Spanish 21, për të cilin disa lojtarë pretendojnë se ofron shanse më të mira. A është e vërtetë? Pas leximit të këtij postimi, duhet të keni një pamje më të qartë të krahasimit Blackjack vs Spanish 21 dhe cilën lojë të preferoni të luani.

Çfarë është Blackjack?

Përpara se të zhyteni më thellë, është e rëndësishme të supozoni se nuk keni luajtur asnjë nga këto lojëra më parë. Thënë kështu, Blackjack është një lojë klasike me letra që është një shtyllë në të kazinotë e reja më të mira në internet. Një tavolinë standarde blackjack mund të strehojë dy deri në shtatë lojtarë që konkurrojnë kundër tregtarit. 

për të filloni të luani Blackjack, vendosni një bast dhe më pas kruperi do t'ju shpërndajë dy letra përballë. Vini re se kartat e fytyrës janë të dukshme vetëm për marrësin. Pas marrjes së letrave, tregtari do të marrë një kartë me fytyrë lart dhe një tjetër kartë me fytyrë poshtë ose të gjithë kartën. Tregtari nuk tërheq një kartë të dytë në lojërat pa një kartë vrime derisa lojtarët të mbarojnë së luajturi me duart e tyre. 

Objektivi i kësaj loje është i thjeshtë; krijoni një total të dorës që mund dorën e tregtarit pa i kaluar 21. Lojtarët mund të zgjedhin të marrin një tjetër kartë (goditje), të përfundojnë raundin e tyre pa marrë një kartë (qëndrojnë) ose të dyfishojnë bastin e tyre dhe të marrin një tjetër kartë (dyfishim poshtë). Lojtarët gjithashtu mund të ndajnë një dorë me letra me të njëjtën vlerë në dy ose të dorëzojnë bastin e tyre dhe të lënë lojën. 

Çfarë është 21 spanjisht?

I prezantuar në 1995, Spanish 21 është një variant blackjack i krijuar dhe në pronësi të një kompanie Kolorado të quajtur Masque Publishing. Kjo lojë quhet "Pontoon", ose Blackjack spanjoll, në Australi dhe Malajzi. Ashtu si me lojën tradicionale të blackjack-ut, kruperi merr një kartë vrime në spanjisht 21. Gjithashtu, tregtari mund të qëndrojë në 17 ose të godasë në 16, në varësi të faqes së kazinosë në internet. 

Ndërkohë, objektivi mbetet të rrahësh dorën e tregtarit pa u dëmtuar. Një blackjack natyral ose një total prej 21 dore nga dy letrat e para gjithmonë e fiton lojën. Ngjashmëritë nuk mbarojnë me kaq. Blackjack spanjoll lejon lëvizje tipike blackjack si goditje, ndarje, qëndrim në këmbë dhe dyfishim. Shikoni, nuk është asgjë krejtësisht e ndryshme nga loja standarde e blackjack.

Krahasimi Blackjack vs Spanjoll 21

Deri në këtë pikë, është e mundur që këto dy lojëra me letra të jenë të ngjashme në shumë aspekte. Pra, çfarë i bën ata kaq të ndryshëm por kaq të ngjashëm? Më poshtë janë krahasimet e detajuara:

Spanja 21 ka rregulla të favorshme

Lojtarët e kalitur të blackjack-ut në internet e dinë se disa rregulla mund ta bëjnë lojën të favorshme për t'u luajtur. Për shembull, disa lojëra blackjack mund të vijnë me tavolina pagese 3:5 në vend të 6.5. Përveç kësaj, disa lojëra blackjack mund t'i lejojnë lojtarët të rindajnë aset sa herë që marrin dy ace. Nuk duhet shkenca raketore për të ditur se rindarja është një ndryshim i lojës. 

Spanish 21 përmban një sërë rregullash që lojtarët mund të shfrytëzojnë për të reduktuar në mënyrë drastike skajin e shtëpisë. Mbani mend, këto rregulla mund të ndryshojnë midis faqeve të reja të kazinove në internet. Pra, mos e fajësoni kazinonë nëse nuk gjeni 21 rregullat spanjolle me të cilat jeni mësuar. Më poshtë janë disa rregulla spanjolle 21 që e bëjnë lojën një zgjedhje të shkëlqyer ndaj Blackjack:

Rregulli numër 1: "Dorëzimi i vonë"

Shumë lojëra blackjack i lejojnë lojtarët të dorëzohen dhe të humbasin 50% të bastit të tyre. Por kushtet e dorëzimit janë ato që kanë rëndësi. Në spanjisht 21, lojtarët mund të dorëzohen vonë në lojë. E thënë thjesht, lojtarët mund të heqin dorë nga loja pasi tregtari të ketë parë nëse kanë një blackjack. Kjo është më e dobishme sesa të dorëzohesh më herët në raund përpara se tregtari të vendosë. 

Por ka një kapje të rregullit të "dorëzimit të vonë". Nëse dora e tregtarit ka një blackjack, lojtarët nuk mund të dorëzohen sepse ata automatikisht e humbin lojën. Sipas lojtarëve me përvojë blackjack, dorëzimi i vonë mund të shkurtojë skajin e shtëpisë me 0,10%. Megjithëse avantazhi mund të duket i vogël në letër, mund të jetë ajo që ju nevojitet për të fituar lojën. 

Rregulli #2: Dyfishoni pas ndarjes

Lojtarët me përvojë Blackjack duhet të kenë hasur në rregullin DDAS (Double Down After Split). Fjalë për fjalë do të thotë që lojtarët mund të ndajnë një palë ace në dy duar dhe të dyfishojnë për një kartë shtesë. Në këmbim, lojtari tani ka dy mundësi unike për të goditur një blackjack dhe për të marrë pagesën 3:2. 

Dyfishimi pas ndarjes është një arsenal thelbësor për një lojtar blackjack sepse mund të zvogëlojë skajin e shtëpisë me mbi 0.13%. Ky është një diferencë e konsiderueshme, veçanërisht në një lojë ku lojtarët përdorin një strategji optimale për të thyer barazim. Mos harroni, ju gjithashtu mund të ndani çifte si 2s, 3s, 4s dhe 6s. 

Vlen gjithashtu të përmendet se Spanish 21 u lejon lojtarëve të rindajnë aset. Në lojërat tradicionale të blackjack-ut në internet, lojtarët mund të ndajnë vetëm aset, por ata nuk mund të rindahen pasi marrin një tjetër kartë ace. Ky është një plus i rëndësishëm nga ana e lojtarit.

Rregulli #3: Dyfishoni çdo kartë

Dyfishimi është një nga arsyet pse Blackjack strehon një nga skajet më të mira të shtëpisë në kazino. Por në një skenar tipik, lojtarët vetëm dyfishohen në dy letrat e para. Nga ana tjetër, spanjolli 21 u jep lojtarëve avantazhin e dyfishimit pas çdo numri letrash. 

Ja një shembull; dy letrat tuaja të para janë 5 dhe 2, duke ju dhënë një total të vështirë prej 7. Për shkak se ky nuk është një skenar i mirë, ju tërheqni një tjetër letër që ndodh të jetë 5, duke e çuar totalin tuaj të vështirë në 11. Në spanjisht 21, ju mund të dyfishohet duke bërë një bast tjetër të barabartë me bastin tuaj fillestar. Në këtë mënyrë, ju keni dyfishin e shumës në lojë ndërsa keni një shans të mirë për të fituar dorën. 

Rregulli #4: Çdo 21 fitore në spanjisht 21

Lojtarët lidhen ose shtyjnë me tregtarin në lojërat e rregullta blackjack nëse të dyja duart kanë gjithsej 21. Por në spanjisht 21, çdo lojtar me një total prej 21 fiton raundin automatikisht. Dhe po, ky është rasti nëse tregtari ka një 21 nëse nuk është e natyrshme. Duke folur për natyrale, lojtari do të fitojë raundin nëse të dyja duart kanë një 21 natyral. 

Rregulli #5: Pagesat e bonusit

Së fundmi, Spanish 21 ka pagesa të shumta bonusi për totale të ndryshme të dorës prej 21. Pagesa të tilla përfshijnë: 

  • 3:2 për një dorë me pesë letra 21.
  • 2:1 për një dorë me gjashtë letra 21.
  • 3:1 për një dorë me shtatë letra 21.
  • 3:2 për një dorë 7-7-7 ose 8-7-6. Nëse duart janë të përshtatshme, ju merrni një fitim 2:1.

Kuverta spanjolle 21 pa 10s

Ky është një tjetër ndryshim i madh midis Blackjack në internet dhe Spanjisht 21. Në Blackjack tradicional, letrat shpërndahen nga një kuvertë me 52 letra. Por spanjishtja 21 e zvogëlon këtë numër në 48 pasi ka hequr katër 10-ta nga secila prej gjashtë ose tetë letrave.

Pra, a është mirë apo keq të luash lojën pa letra me 10 pikë? Ju nuk keni nevojë për një profesor matematike për t'ju thënë se një kuvertë me letra 10-pikëshe dhe ace mund të prodhojë një blackjack shpejt. Në çdo lojë blackjack, aset llogariten si 1 ose 11, duke i bërë ato letrat më fleksibël në kuvertë. Tani, nëse merrni një ACE dhe një kartë 10 pikësh, kjo është e natyrshme. 

Mos luani spanjisht 21 nëse objektivi juaj është të fitoni një ndeshje natyrale me një pagesë 3:2. Më pak 10 në kuvertë zvogëlojnë automatikisht shanset tuaja për të goditur një natyrore. Fatmirësisht, ky nuk është krahasimi i vetëm Blackjack kundër Spanjës 21.

Krahasimi i skajeve të shtëpisë

Blackjack krenohet me një nga më të ulëtat skajet e shtëpisë në çdo kazino online. Është e njohur që loja ka një avantazh matematikor prej rreth 4.5%. Edhe pse kjo është në anën e lartë, lojtarët mund ta zvogëlojnë atë në më pak se 0.50% me një strategji optimale. Vetëm variantet e pokerit si Deuces Wild dhe Double Bonus mund ta përmirësojnë këtë avantazh. 

Në mënyrë emocionuese, Spanish 21 ofron edhe një avantazh më të mirë të shtëpisë sesa lojërat tradicionale Blackjack. Me të gjitha rregullat miqësore për lojtarët e diskutuar më sipër dhe një strategji të mirë-përpunuar, lojtarët mund të zvogëlojnë avantazhin e shtëpisë në rreth 0,40%. Kjo do të thotë që për çdo 100 dollarë që vendosni bast, maksimumi që mund të humbni është 40 cent nëse dora fiton.

Por mbajini kuajt tuaj. Kazinoja ka ende një avantazh edhe nëse është 0.40%. Ky avantazh i shtëpisë do të arrijë përfundimisht me lojën tuaj pas mijëra bastesh. Gjithashtu, ka të ngjarë të luani me një normë prej 5% ose 4%, falë llogaritjeve të gabuara që do të bëni në tavolinë. Pra, do t'ju duhet të jeni një lojtar i mprehtë për të shijuar normën maksimale prej 0,40%. Është gjithashtu e këshillueshme që të luani në mënyrë agresive më herët në lojë dhe të hiqni dorë ndërsa jeni ende përpara. 

Spanjisht 21 këshilla dhe strategji

Për shkak se kuvertat spanjolle 21 nuk kanë kartën me 10 vlera, është kritike të mësosh se kur të bësh çfarë në lojë. Pra, ky seksion ju udhëzon nëpër disa 21 strategji spanjolle për të reduktuar skajin e shtëpisë në më pak se 0.40%.

Strategjia #1: Përdorni një tabelë strategjike

Kjo është një strategji bazë blackjack nëse do të mbijetoni në lojën Spanish 21. Numri i vendimeve që lojtarët marrin në këtë lojë me letra mund të jetë dërrmues, veçanërisht për një dorë të gjelbër. Madje përkeqësohet për lojtarët e rregullt të blackjack sepse një karrocë tradicionale e strategjisë nuk do të ndryshojë asgjë në spanjisht 21. 

Më poshtë janë disa dallime në grafikun e strategjisë midis Spanish 21 dhe Blackjack:

  • Shembulli 1: Nëse karta e përparuar e tregtarit është një 5 dhe ju keni një 9, goditni në spanjisht 21 dhe dyfishoni në Blackjack.
  • Shembulli 2: Nëse letra e sipërme e tregtarit është 3 dhe ju keni dy 6, goditni në spanjisht 21 dhe ndani në Blackjack.
  • Shembulli 3: Nëse letra e sipërme e tregtarit është 7 dhe ju keni një 17 të butë, qëndroni në spanjisht 21 dhe goditni në Blackjack tradicional online. 
  • Shembulli 4: Nëse letra e sipërme e tregtarit është 7 dhe ju keni 4 ose më shumë, goditni në spanjisht 21 dhe dyfishoni në Blackjack.

Shumë situata të mundshme mund të kërkojnë lëvizje të ndryshme në këto dy lojëra. Pra, gjeni një tabelë strategjike të përshtatshme spanjolle 21 për të zotëruar skenarët. Thjesht Google "Spanjisht 21 grafik strategji" dhe ju do të merrni opsione të shumta. 

Strategjia #2: Mësoni të luani Totale Hard/Soft

Ashtu si me një lojë tradicionale blackjack, të mësuarit për të luajtur totale të forta dhe të buta mund të anojë shanset në favorin tuaj në spanjisht 21. Për shembull, goditni gjithmonë kur keni një total të butë prej 13 ose 14. Gjithashtu, dyfishoni me një total të butë prej 15 deri në 18, dhe kruperi ka një 4, 5 ose 6. Dhe së fundi, gjithmonë qëndroni nëse keni një 19 të butë ose më të lartë.

Për sa i përket totaleve të vështira, dyfishoni totalin e 9-të të fortë nëse tregtari ka një 6. Ju gjithashtu mund të dyfishoni një 10 ose 11 të fortë nëse kruperi ka 2-7 ose 2-8. Ndërkohë, goditni fort 12 dhe qëndroni në 13 deri në 15 të fortë. Dhe dorëzohuni kundër asit të tregtarit në 16 dhe 17 të fortë. Të gjitha këto lëvizje do t'ju referojnë përsëri në grafikun e strategjisë spanjolle 21. 

Strategjia #3: Kërkoni një lojë me rregullat më të mira

Një nga këshillat kryesore për lojërat e fatit në internet është të zbuloni titujt më të mirë, qoftë duke luajtur blackjack, ruletë, lojëra elektronike dhe lojëra të tjera. Gjë është se kazinotë dhe zhvilluesit e lojërave mund të kenë rregulla të ndryshme në spanjisht 21. 

Rregulli më i mirë spanjoll 21 për t'u marrë parasysh është tregtari që qëndron në soft 17. Nëse e bëjnë, skaji i shtëpisë zvogëlohet automatikisht me 0,20%. Nëse rregullat e lojës e detyrojnë tregtarin të godasë në 17 soft, dyfishimi nuk duhet të jetë i paligjshëm për të zvogëluar skajin e shtëpisë me 0,76%. 

Fjalët e fundit

Deri në këtë pikë, ju duhet të keni vendosur tashmë për lojën për të luajtur midis Spanish 21 dhe Blackjack online. Është e qartë se Spanish 21 është loja më e mirë në lidhje me rregullat miqësore me lojtarët dhe avantazhin e shtëpisë. 

Megjithatë, diferenca prej 0,10% në skajet e shtëpisë mund të mos detyrojë disa lojtarë të ndërrojnë anë. Përveç kësaj, kuvertat nuk kanë asnjë kartë me 10 vlera, gjë që zvogëlon shanset për të goditur një natyrale. Por për të kompensuar këtë, Spanish 21 ka pagesa bonus për duar të ndryshme. Provojeni!

Lajmi i fundit

Kazinotë e reja më të mira për të luajtur në 2022
2022-11-22

Kazinotë e reja më të mira për të luajtur në 2022

Lajme