Dallimet midis luajtjes së lojërave në internet përmes shfletuesit celular ose një aplikacioni

Lajme

2021-11-19

Eddy Cheung

Lojëra online mes telefonit, tabletit apo kompjuterit. Në fund të fundit, bëhet fjalë për funksionalitetin ose performancën.

Dallimet midis luajtjes së lojërave në internet përmes shfletuesit celular ose një aplikacioni

Duke ditur se sa të njohura janë pajisjet celulare, nuk është për t'u habitur të zbulojmë se mbi 60% e njerëzve që luajnë në internet luajnë nga telefonat ose tabletët. Për shkak të kësaj, shumica e kazinove në internet kanë optimizuar faqet e tyre për të ofruar lojëra celulare drejtpërdrejt përmes shfletuesit në telefonin tuaj. Ndërsa ky është një opsion i shkëlqyeshëm, disa sajte kazinoje e kanë bërë një hap më tej dhe kanë krijuar aplikacione që ju lejojnë të përdorni lojërat e tyre, plus veçori të tjera brenda aplikacionit dhe bonuse ekskluzive.

A do t'i peshojmë dallimet dhe epërsitë?

Dallimet në përvojën e përdoruesit

Përpara se thjesht të zgjidhni njërën ose tjetrën, është e rëndësishme të dini ndryshimin midis përvojës që do të merrni nga përdorimi i një aplikacioni kazino celular dhe një shfletuesi celular për të luajtur lojëra kazino në internet.

Ka disa faktorë për t'u marrë parasysh. Këtu janë të mëposhtmet.

Dallimet me komoditetin në lojë

Së pari, celulari fiton gjithmonë me lehtësi.

Aplikacionet celulare janë krijuar kryesisht për njerëzit që duan të luajnë rregullisht kumar dhe zakonisht në të njëjtën kazino online. Aplikacioni u jep lojtarëve akses të menjëhershëm në lojërat e tyre të preferuara nga kazinoja e tyre e preferuar dixhitale thjesht duke trokitur në ikonën dhe duke u identifikuar.

Sidoqoftë, kur dëshironi të argëtoheni spontanisht, si të luani poker në internet ose të bëni pak baste sportive në internet, lojtarët zakonisht preferojnë të përdorin shfletuesin e tyre celular për të hyrë në faqet e kazinosë celulare.

Duke menduar për dallimet në funksionalitet

Meqenëse duam të kemi përvojën më të mirë të mundshme ndërsa jemi duke luajtur, funksionaliteti është ndoshta konsiderata më e madhe kur bëhet fjalë për zgjedhjen midis një shfletuesi celular dhe aplikacionit celular të lojërave në internet.

Për përvojën përfundimtare miqësore për përdoruesit, aplikacionet celulare do të mundin gjithmonë një shfletues. Kjo për shkak se një aplikacion do të optimizohet për lojën pa probleme dhe integrimin e aksesorëve në pajisjen tuaj specifike. Plus, do të ketë akses në fuqinë e plotë të pajisjes në të cilën e keni shkarkuar. Pasi të shkarkohen, aplikacionet celulare ndonjëherë mund të lansohen edhe jashtë linje, kështu që nuk do t'ju duhet gjithmonë të jeni të lidhur me internetin për të luajtur.

HTML5

Kjo teknikë HTML5 do të thotë se nuk do të ketë përputhshmëri në të gjitha pajisjet. Sidomos midis kompjuterëve dhe desktopëve. Pajisjet celulare janë më elastike.

Lojërat kazino online të së kaluarës janë koduar duke përdorur Flash, një program që është jashtëzakonisht i papajtueshëm me shumicën e sistemeve operative celulare në treg sot. Kjo do të thoshte se shumë nga kazinotë në internet që ofronin këto lojëra në desktop nuk ishin në gjendje të ofronin të njëjtën përvojë në celular.

Android kundër iOS

Pra - këto dy sisteme operative kanë qartë dallimet e tyre, por në përgjithësi midis të dyve ato janë më të ngjashme se dallimet me çdo gjë tjetër.

Apple ndryshoi udhëzimet e tyre për publikimin e aplikacioneve të lojërave të fatit në dyqanin e tyre në vitin 2019 pas një incidenti në vitin 2018 në të cilin më shumë se 25,000 aplikacione u ndaluan nga App Store në Kinë.

Kjo do të thotë që zhvilluesit e lojërave të reja të kazinosë për celular do të duhet të krijojnë një aplikacion unik si për Android ashtu edhe për iOS, i cili shton kohë dhe kosto në procesin e zhvillimit të tyre.

Lajmi i fundit

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?
2022-07-20

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?

Lajme