Lajme

March 28, 2023

Doreza e basteve sportive në Delaware ka kaluar 8,5 milionë dollarë

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Në janar, vlera e basteve sportive të Delaware arriti në 8.5 milionë dollarë, që do të thotë se në fund të fundit, ajo e ka kaluar atë shumë deri më tani. Banorët e Delaware bastuan 8.5 milionë dollarë për sportet në janar dhe shteti shpenzoi 44.1 milionë dollarë për lojërat e fatit në internet. 

Doreza e basteve sportive në Delaware ka kaluar 8,5 milionë dollarë

Rritja e dorës së basteve sportive në Delaware

Krahasuar me vitin e kaluar, ndryshimi nuk është tamam masiv, por me siguri po rritet. Doreza sportive ishte 3.7% përpara 8.2 milionë dollarëve në dhjetor 2022 dhe 1.2% përpara 8.4 milionë dollarëve të janarit.

Të ardhurat totale për muajin ishin 1.6 milionë dollarë, që ishte 114.7% më e madhe se e njëjta periudhë e vitit të kaluar dhe 14.3% më shumë se në dhjetor. Bally's Dover doli në vendin e dytë me 146,813 dollarë nga 1,5 milion dollarë, i ndjekur nga Delaware Park me 282,305 dollarë nga 3 milion dollarë baste, dhe Harrington Raceway me 71,607 dollarë nga 767,910 dollarë në baste. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se dyqanet morën 1.1 milion dollarë fitim nga bastet që arrijnë në 3.2 milion dollarë.

Shpenzimet e iGaming ishin pak më poshtë se 44.3 milion dollarë në dhjetor, por 51.0% përpara 29.2 milion dollarëve të janarit 2022. U shpenzuan 17.5 milionë dollarë lojëra tavoline, ndërsa për të janë shpenzuar 26.6 milionë dollarë lojëra video lotarie.

Të ardhurat e janarit prej 1.2 milionë dollarësh ishin 9.1% më të larta se 1.1 milionë dollarë në të njëjtin muaj të 2022 dhe në të njëjtin nivel me 1.2 milionë dollarët e dhjetorit. 

  • 979,980 dollarë u bënë përmes lojërave video lotarie
  • 164,755 dollarë nga lojërat e tavolinës
  • 45,128 dollarë nga raketa dhe tarifat e pokerit

Në këtë treg, Delaware Park ishte gjithashtu në krye me 433,104 dollarë nga 22,4 milionë dollarë baste, e ndjekur nga Bally's Dover me 385,189 dollarë nga 10,4 milionë dollarë dhe Harrington Raceway me 371,750 dollarë nga 11,3 milionë dollarë.

Lidhur me Dorezën e Basteve Sportive të Delaware, ai u bë shteti i parë që lejoi baste sportive ligjore pas shfuqizimit të Aktit të Mbrojtjes së Sporteve Profesionale dhe Amatore (PASPA) më 14 maj 2018.

Shteti i parë që legalizoi bastet sportive pas miratimit të PASPA ishte Delaware, i cili ka ofruar prej kohësh baste pro futbollit. Vernon Kirk, drejtori i llotarisë shtetërore, pretendon se për shkak se Delaware po përgatitej të ofronte baste sportive në 2009 përpara se një vendim gjykate të ndalonte iniciativën, shteti ishte i pozicionuar në mënyrë unike për ta bërë këtë. Kirk tha se gjithçka që duhej të bënte shteti ishte të ritrajnonte anëtarët e stafit se si të menaxhonin bastet sportive dhe të hiqnin pluhurin nga teknologjia e tij aktuale.

Lojtarët mund të gjejnë lajme shumë më interesante rreth industrisë së lojërave të fatit dhe kazinotë kryesore të reja në CasinoRank. Mos ngurroni të eksploroni!

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024
2024-04-12

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024

Lajme