Rezultatet financiare të Evolution Gaming Strong 2021

Lajme

2022-06-17

2021 ishte një vit i suksesshëm për Evolution Gaming, sipas të gjitha indikacioneve. Viti e pa kompaninë të hynte në tregje të rregulluara si Argjentina dhe Afrika e Jugut. Gjithashtu, grumbulluesi i përmbajtjes lëshoi variante live të rangut më të lartë si Lightning Blackjack, Cash ose Crash dhe Gonzo's Treasure Hunt.

Rezultatet financiare të Evolution Gaming Strong 2021

Por është shfaqja e fortë financiare që me siguri do t'u bëjë përshtypje kritikëve dhe të brendshëm. Sipas raportit të fundvitit të kompanisë për periudhën janar-dhjetor 2021, tremujori i katërt u rrit me 69%. EBITDA (fitimet para interesave, taksave, amortizimit dhe amortizimit) gjithashtu u rritën me 68.9%. 

Kërkesa e fortë globale e kazinosë live

Sipas Evolucioni, rritja e saj më e lartë në vitin 2021 u nxit nga rritja e kërkesës globale për lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë. Raporti thotë se të ardhurat e drejtpërdrejta të kazinosë së kompanisë u rritën me 48.6% mbresëlënëse. Ky është një kërcim mbresëlënës nga shkalla e rritjes para pandemisë vitin e kaluar. 

Thënë kështu, TM4 2021 pa të ardhurat bruto të Evolution u rritën në 300 milionë euro, duke shënuar një rritje prej 69% krahasuar me TM4 2020. Për më tepër, shifra ishte edhe më e lartë në 90% krahasuar me të ardhurat nga janari në dhjetor 2020. 

Për sa i përket EBITDA, kompania regjistroi 207 milionë euro, një rritje prej 68.9%. Kjo është pothuajse e njëjtë me marzhin 68.7% të vitit të plotë. Kompania pret të vazhdojë këtë ecuri të fortë në vitin 2022, pasi ka investuar shumë në ndërtimin e studiove të reja, zgjerimin e të rejave dhe shtimin e inovacioneve në lojë me tërheqje më të mirë. Evolucioni parashikon 69% deri në 71%. 

Por historia e suksesit nuk është kontribuar vetëm nga biznesi i drejtpërdrejtë i kazinosë së kompanisë. Lojërat e saj RNG treguan gjithashtu një performancë të fortë në treg, me marka si NetEnt dhe Tigri i Kuq dominojnë skenën. Megjithatë, Evolution shpreson të postojë rritje edhe më të fortë se rritja prej 9% e këtij viti. Megjithatë, kjo mund të ndryshojë sipas tremujorëve.

Inovacioni i produktit do të vazhdojë në 2022

Siç u tha në fillim, Evolution arriti të qëndrojë në krye në 2021 me disa lëshime të dukshme të kazinove të drejtpërdrejta. Nga mesi i vitit të kaluar, tai kompani publikoi Gonzo's Quest Treasure Hunt, shfaqjen e parë të lojës live që përdor VR (Realitet virtual) teknologjisë

Më pas, në shtator, Evolution debutoi shfaqjen unike dhe të lartë të lojës Cash ose Crash. Në këtë lojë gjithëpërfshirëse, lojtarët gëzojnë një RTP super të lartë prej 99,6% dhe mundësinë për të fituar 50,000x jackpot. Evolution thotë se është një nga lojërat më bujare dhe më miqësore për lojtarët ndonjëherë. Kjo është e vërtetë!

Me shpejtësi deri në nëntor, kompania lëshoi Lightning Blackjack, një shtesë tjetër në serinë e saj Lightning. si Ruletë Rrufeja, kjo lojë blackjack ruan bazat e blackjack-ut klasik, por me shumëzues të shtuar. Në fakt, ju mund t'i shumëzoni fitimet nga 2x në 25x.

Duke kapërcyer deri në vitin 2022, Evolution planifikon të lëshojë 88 lojëra, me disa tashmë në treg. Për shembull, Bac Bo, një version i thjeshtuar i baccarat live, është tashmë i preferuari i fansave në kazinotë më të mira të Evolution. Të tjera përfshijnë Narcos i Tigrit të Kuq në Meksikë dhe NetEnt's Knight Rider. Peek Baccarat është gjithashtu në gatishmëri. Në përgjithësi, ky është viti për të kampuar në Evolution.

Zgjerim dramatik në tregje të tjera

Evolution mbyll vitin 2021 me më shumë se 1000 tabela live, që është një rritje prej mbi 300 nga viti i kaluar. Natyrisht, kjo rritje e jashtëzakonshme nuk do të ishte e mundur nëse kompania nuk do të hynte në tregje të reja të rregulluara në të gjithë globin. 

Në Amerikën e Veriut, për shembull, Evolution vazhdon të rritet duke hyrë në shtete të rregulluara dhe duke zgjeruar koleksionin e saj në studio. Në vitin 2022, kompania planifikon të nisë në Connecticut. 

Vitin e kaluar, gjithashtu, Evolution hyri në tregun e saporregulluar të Argjentinës, pasi nënshkroi një marrëveshje me BetWarrior. Marrëveshja bëri që Evolution të ofrojë portofolin e saj të lojërave në Provincën Buenos Aires. 

Tregu evropian, ku Evolution është dominues, ka qenë gjithashtu i mirë, me vende si Holanda dhe Ukraina hapin tregjet e tyre të saporregulluara. Megjithatë, tregu evropian ka shifra më të ulëta rritjeje, falë ndryshimeve rregullatore në të gjithë bordin.

Si përfundim, viti 2022 tashmë po formohet bukur për Evolution. Me dhjetëra lojëra të renditura për lojtarët, kompania do të dominojë edhe një vit tjetër. Për më shumë lajme, përditësime dhe rishikime të lojërave nga Evolution Gaming, mbajeni këtu!

Lajmi i fundit

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?
2022-07-20

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?

Lajme