Si të filloni një biznes kazinoje në internet dhe të bëheni operator

Lajme

2022-11-08

Benard Maumo

Sipas raporteve, biznesi i lojërave të fatit në internet kishte një vlerë tregu prej 57 miliardë dollarësh në vitin 2021. Ekspertët gjithashtu parashikojnë që industria të rritet me 11.7% në vit dhe të ketë një vlerë mesatare prej 145.6 miliardë dollarë deri në vitin 2030. Me këto statistika në mendje, është e qartë se industria e lojërave të fatit në internet ka ende hapësirë që ju të filloni një kazino në internet nga e para. 

Si të filloni një biznes kazinoje në internet dhe të bëheni operator

Por çfarë duhet për të nisur një kazino online? Edhe pse mund të keni nevojë për kapital të konsiderueshëm për të filluar një, nuk është asgjë e komplikuar. Ky udhëzues diskuton disa kërkesa thelbësore për fillimin e një kazinoje të re në internet në 2022 dhe më tej. Gati për të mësuar?

Çfarë është një kazino në internet?

Përpara se të kaloni hapat e fillimit të një biznesi kazino, është kritike të keni një kuptim të qartë të një kazinoje në internet. Me pak fjalë, një kazino në internet është një faqe interneti që strehon të gjitha lojërat e kazinosë në internet. Kjo përfshin makinat e fatit, lojërat e tavolinës dhe opsionet e specializuara si kartat gërvishtëse, bingo dhe Slingo. 

Por kjo nuk është e gjitha që e bën një kazino online ideale. Uebsajtet më të mira të basteve përfshijnë gjithashtu lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë për t'u dhënë lojtarëve një përvojë realiste të lojërave. Këto lojëra shpesh transmetohen drejtpërdrejt nga studiot tokësore në cilësi HD/4K. 

Një kazino e plotë në internet duhet gjithashtu të ketë një libër sportiv të dedikuar me shanse në shumicën e garave sportive si futboll, basketboll, tenis, regbi, hokej, etj. Kjo është e zakonshme kazinotë më të mira të reja në internet keto dite. 

Si të filloni një kazino në internet

Ka shumë konsiderata që duhen bërë përpara se të filloni një biznes kazinoje në internet. Ky udhëzues shikon vetëm pikat jetike dhe vendimet që duhen marrë përpara se të hapni një kazino. 

Faqja e internetit e kazinosë miqësore për përdoruesit

Përpara se të nisni një kazino në internet, është thelbësore të kuptoni demografinë e tregut dhe çfarë i bën kazinotë online të lulëzojnë në atë treg. Shikoni se çfarë pëlqejnë apo nuk pëlqejnë lojtarët. Megjithatë, kjo mund të kërkojë njohuri të gjera të biznesit të mundshëm, që do të thotë se mund t'ju duhet pak ndihmë. 

Shumica e lojtarëve do të ishin të lumtur të qëndronin në një faqe interneti të drejtpërdrejtë, intuitive dhe të thjeshtë për t'u naviguar. Mos harroni se kjo është gjëja e parë që shumica e lojtarëve shohin pas hapjes së faqes në internet. Pra, bëjeni tërheqës, modern dhe të thjeshtë për t'u përdorur edhe për duart e gjelbra. 

Merrni parasysh këtë; asnjë lojtar i kazinosë që ia vlente kripa nuk do të kalonte duke luajtur jackpot ose lojëra elektronike Megaways. Prandaj, një strategji e shkëlqyer është të shfaqni jackpots, megaways dhe skeda të preferuara në faqen e internetit. Mos harroni të përfshini faqe të dedikuara për promovime, lojëra tavoline, kazino live dhe ndihmë. Një kuti kërkimi është gjithashtu një veçori e domosdoshme. 

Zgjidhni një ofrues të softuerit të kazinosë

Shumica e faqeve të internetit të kazinove përdorin gjuhë moderne programimi si HTML5, JavaScript dhe CSS. Por krijimi i një vetë mund të jetë i çrregullt dhe kërkon kohë. Edhe nëse keni njohuri të mëdha programimi, mund t'ju duhet një ekip për të krijuar një faqe interneti të suksesshme të kazinosë në internet. 

Për këtë arsye, është e këshillueshme të blini një kazino jashtë raftit nga ofruesit e programeve kompjuterike. Ofruesi i softuerit do të përpiqet të përmbushë të gjitha specifikimet tuaja dhe të personalizojë faqen e internetit sipas markës tuaj. Thjesht specifikoni lojërat, mënyrat e pagesës, licencat dhe kërkesat e tjera, atëherë ata do të bëjnë punën e gomarit për ju. 

Por më parë zgjedhja e një ofruesi të softuerit, krahasoni gjithmonë çmimet, sepse e shtrenjta nuk është gjithmonë më e mira. Kërkoni rekomandime nga faqet e tjera të internetit të lulëzuara për të shmangur pagesën e tepërt për një zhvillues mesatar faqesh interneti. Dhe më e rëndësishmja, kompania duhet t'u përgjigjet kërkesave menjëherë dhe të ofrojë mirëmbajtje të planifikuar të faqes në internet.

Zgjidhni licencën e duhur

Marrja e një licence me reputacion është padyshim pjesa më sfiduese për t'u bërë një operator i ri i kazinosë në internet. Në SHBA dhe MB, për shembull, tarifat e licencimit mund të jenë mbrapsht. Marrja e një licence në disa shtete dhe vende mund të jetë më sfiduese sepse ato kufizojnë numrin e lejeve që mund të lëshojnë. 

Marrja e një licence të lojërave të fatit në distancë në MB mund t'ju kthejë deri në 793,729 £ në vit. Dhe kjo pa marrë parasysh tarifat e aplikimit që mund të arrijnë në 90,000 £. Në Ontario, marrja e një licence AGCO (Komisioni i Alkoolit dhe Bixhozit i Ontarios) mund t'ju kushtojë 100,000 dollarë në vit. Dhe edhe nëse mund ta përballoni këtë, ndoshta nuk do ta merrni sepse ligji lejon vetëm 40 licenca të lojërave të fatit në internet. Pra, çfarë tjetër për ëndrrat tuaja të kazinosë në internet? 

Industria e lojërave të fatit në internet është mjaft e madhe për të akomoduar të gjithë. Megjithëse marrja e licencave në SHBA, MB, Ontario dhe Suedi mund të rrisë profilin e faqes suaj të internetit, përdorimi i opsioneve më pak të shtrenjta dhe të besueshme si Curacao e-Gaming dhe (MGA) Malta Gaming Authority është një veprim i mençur biznesi. Curacao ofron një licencë të vetme të lojërave për të gjithë për 10,000 deri në 20,000 €. Merrni këtë opsion përpara se të blini UKGC, AGCO dhe MGA kur biznesi është i qëndrueshëm. 

Integroni Zhvilluesit me Reputacion të Lojërave

Lojtarët e kazinove në internet janë mjaft kërkues këto ditë. Ata e dinë se lojërat nga grumbulluesit me reputacion të përmbajtjes janë më shpërblyese dhe argëtuese. Kjo e bën vendimtare zgjedhjen e softuerit të besueshëm për zhvillimin e lojërave përpara se të hapni një faqe të re kazinoje në internet. Fatmirësisht, ka shumë zhvillues lojërash me reputacion për të kontraktuar në kazinonë tuaj. 

Nëse kazinoja juaj e re në internet planifikon të ofrojë slot machines, gjë që është e domosdoshme, merrni parasysh opsione si NetEnt, Pragmatic Play, Thunderkick, Betsoft, Red Tiger, Big Time Gaming, Microgaming dhe Yggdrasil. Këta ofrues softuerësh ofrojnë gjithashtu lojëra tavoline si blackjack, video poker, baccarat dhe më shumë. Është gjithashtu e këshillueshme që t'u sigurohet lojtarëve një përvojë e drejtpërdrejtë e lojës së tavolinës nga Evolution, Pragmatic Play, Vivo Gaming dhe Ezugi. 

Shërbimet e Sigurta të Pagesave

Një kazino në internet është një platformë ku lojtarët përdorin para të vërteta për të luajtur. Dhe nëse janë me fat, ata mund të fitojnë një shumë të konsiderueshme për t'u tërhequr. Kjo është arsyeja pse duke ofruar shërbime të besuara pagesash është kritike. Siç mund ta dini tashmë, faqet e internetit më të mira të lojërave të fatit mbështesin pagesat nëpërmjet kartave të debitit dhe kreditit, si Visa, MasterCard dhe American Express. Këto kazino mbështesin gjithashtu kuletat elektronike si PayPal, Skrill, Neteller, ecoPayz dhe më shumë.

Vini re gjithashtu se pagesat me kriptovaluta po fitojnë tërheqje keto dite. Prandaj, mos e humbisni një shans për të ofruar pagesa kripto përmes Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Dogecoin dhe më shumë. Këto mënyra pagese kanë përparësi të rëndësishme, si shpejtësia e shpejtë e pagesave dhe anonimiteti, sepse nuk ka asnjë bankë ose ofrues pagese për të miratuar transaksionet.

Por pikat kryesore të pengesave për lojtarët e kazinosë janë shpejtësia e pagesës dhe kostoja e transaksioneve. Të gjitha depozitat duhet të jenë të menjëhershme dhe falas. E njëjta gjë vlen edhe për pagesat me portofolin elektronik, megjithëse kartat e debitit/kreditit dhe pagesat me tela bankare mund të zgjasin disa ditë. Faqja e kushteve dhe kushteve të kazinosë duhet të tregojë kufijtë e transaksionit dhe periudhën e pritjes. 

Përdorni Strategjitë e Marketingut

Sapo kazinoja juaj në internet të funksionojë, të kesh një strategji marketingu në industrinë e mbushur me njerëz nuk është një opsion. Markat kryesore të kazinove në internet si Mansion, 22bet dhe Betwinner kanë buxhete multi-milionëshe reklamimi me stacionet televizive. Të tjerë sponsorizojnë ngjarje të drejtpërdrejta televizive dhe ekipe sportive në EPL, NBA, La Liga, Serie A dhe më shumë. 

Por është e kuptueshme që marrja e platformave të marketingut dhe marrëveshjeve të sponsorizimit mund të jetë sfiduese për një kazino pak të njohur. Kjo është arsyeja pse bonuset e kazinosë në internet dhe shpërblimet janë thelbësore. Siguroni bonuse për depozitat e ndeshjeve, bonuse pa depozite dhe rrotullime falas për lojtarët e rinj. Nga ana tjetër, jepuni lojtarëve besnikë bonuse të ringarkimit, kthim parash, trajtime VIP, ftesa për turne dhe më shumë. 

Marketingu i filialeve duhet gjithashtu të jetë i lartë në orarin e ditës. Industria e iGaming ka marka të mëdha të kazinove që dominojnë faqet e internetit më të mira, sepse ato ofrojnë oferta të këndshme për operatorët e faqeve të internetit. Kazinotë zakonisht ofrojnë një faqe interneti bashkëpunëtore deri në 40% të shpenzimeve neto të lojtarëve të tyre të referuar çdo muaj. Pra, nëse mund të përputheni me këtë normë, marketingu i filialeve është një strategji e shkëlqyer marketingu. 

Mbështetja e klientit me cilësi të lartë

Platformat e rishikimit të kazinove në internet si Trustpilot dhe AskGamblers janë plot me lojtarë që ankohen për mbështetjen joprofesionale të kazinosë. Asnjë lojtar nuk do të dëshironte të luante në një kazino online ku mbështetja nuk ekziston ose e ngadaltë për t'u përgjigjur. Lojtarët mund të jenë edhe më të pamëshirshëm me kazinotë e reja në internet që kërkojnë të krijojnë hapësirën e tyre në fazën e iGaming.

Me këtë thënë, kazinotë e reja më të mira në internet ofrojnë një gamë të gjerë kanalesh shërbimi ndaj klientit. Lojtarët duhet të arrijnë ekipin tuaj të mbështetjes përmes emailit, bisedës së drejtpërdrejtë ose telefonit. Shumica e lojtarëve preferojnë bisedat e drejtpërdrejta sepse ato janë të disponueshme 24/7 dhe përgjigjet janë të menjëhershme. Nëse është e mundur, kazinoja juaj e re duhet të jetë më moderne duke ofruar mbështetje për mediat sociale në Twitter, Facebook Messenger ose WhatsApp. 

Mblidhni të dhëna

Të dhënat janë kritike në menaxhimin e rrezikut, pasi ato i ndihmojnë bizneset të krijojnë dhe ndryshojnë planet e tyre afatshkurtra dhe afatgjata në varësi të rreziqeve dhe përfitimeve të përfshira. Me fjalë të tjera, mbledhja e të dhënave të duhura të lojërave të fatit do t'ju ndihmojë të merrni vendimet e sakta të biznesit. Për shembull, mblidhni të dhëna se si lojtarët i përgjigjen paketës suaj të mirëseardhjes, programeve të filialeve ose cilësisë së mbështetjes.

Por nuk keni nevojë të përgatitni dokumente të mëdha, të cilat mund të jenë dërrmuese. Në vend të kësaj, kontraktoni një ofrues të të dhënave të lojërave të fatit për të bërë ngritje të rënda. Këta ofrues mbledhin të dhëna në një mënyrë të caktuar dhe informacioni i mbledhur duhet të jetë i rëndësishëm për biznesin tuaj. Ata duhet t'ju pajisin me dokumentacion të qartë në një orar të caktuar. Dhe, sigurisht, tarifa e kompanisë duhet të jetë brenda buxhetit tuaj.

Përmbledhje se si të filloni një biznes të ri në kazino në internet

Besoni apo jo, nuk ka asnjë 'libër sportiv apo kazino të varfër' atje. Kjo për shkak se faqet e internetit të lojërave të fatit me performancën më të keqe bien anash para se të fillojnë. Po, kjo është se sa konkurruese është industria e lojërave të fatit në internet. 

Përpiquni të shmangni gabimet e zakonshme si të paqëndrueshme kërkesat e basteve, duke u mbështetur në të dhënat e vjetra, mungesën e programeve të besnikërisë dhe dizajnet e dobëta të faqeve të internetit. Gjithashtu, shumica e kazinove fillestare harrojnë të shtojnë filtra për t'i lejuar lojtarët të gjejnë shpejt lojërat e tyre të preferuara ose ofruesit e programeve kompjuterike. Dhe një gjë tjetër, kujdesi ndaj klientit dhe banka duhet të jenë të nivelit të lartë për të mbajtur lojtarët.

Lajmi i fundit

Kazinotë e reja më të mira për të luajtur në 2022
2022-11-22

Kazinotë e reja më të mira për të luajtur në 2022

Lajme