Si të jepni bakshish në kazino - Live dhe Online

Lajme

2021-10-22

Katrin Becker

Ju mund të jeni mësuar të jepni bakshish shoferët e taksive, njerëzit që punojnë pas një lokali, kamerierët dhe kamarieret, por a i jepni zakonisht bakshish punonjësve në një kazino?

Si të jepni bakshish në kazino - Live dhe Online

Bakshishi në kazino kryesisht do të përcaktohet nga vendndodhja. Prandaj e kemi ndarë atë në vende specifike.

Ja se si etiketa e bakshishit ndryshon në të gjithë botën:

Shtetet e Bashkuara të Amerikës - SHBA

po! Ju duhet të bakshish në SHBA.

Bakshishi i parave është mbret! Megjithatë, ka edhe mënyra të ndryshme për të dhënë bakshish nga tregtarët, të cilat mund të përfshijnë vendosjen e një basti të veçantë për ta në tavolinë. Mënyra se si e bëni këtë mund të varet nga vendi ku po luani, kështu që nëse keni ndonjë dyshim, pyesni shitësin!

Kombet e Lavdishme të Australisë dhe Zelandës së Re

Australia & Zelanda e Re kanë disa kumarxhinj shumë të uritur. Ata i duan bastet sportive, bastet anësore dhe sigurisht si kazinotë live ashtu edhe ato online. Industrisë së lojërave të fatit i është dashur të përshtatet me ligjshmërinë në ndryshim, por disa gjëra mbeten të qëndrueshme – dhe njëra prej tyre është bakshishi.

Bakshishi është jashtëzakonisht i rrallë dhe definitivisht nuk pritet.

Nëse vendosni të lini një bakshish, disa do t'i bëni shumë të lumtur!

Evropa dhe Mbretëria e Bashkuar

Kumari dhe shkuarja në kazino ka qenë prej kohësh një veçori e Mbretëria e Bashkuar shoqëria, por bakshishi në kazino ka qenë në të vërtetë i paligjshëm deri relativisht kohët e fundit. Prandaj, edhe pse tani është e ligjshme pasi ligji ka ndryshuar, varja e vazhdueshme kulturore ka rezultuar në një mjedis pa bakshish.

Evropa ka pritshmëri të ngjashme. Në vende si Franca, Holanda, dhe Gjermania, në përgjithësi është më e zakonshme që njerëzit të japin bakshish. Megjithëse nuk është një rregull i vështirë dhe i shpejtë, përgjithësisht pranohet se nuk duhet të bakshish më shumë se 5% në këto vende. Ekziston një stigmë sociale për t'u perceptuar si një shfaqje e vogël.

Monako - këndet e pasura të lojërave të Evropës

Edhe pse Monako është teknikisht pjesë e Evropës, është Meka e saj kumar. Rregullat që zbatohen për pjesën tjetër të Evropës thjesht nuk duket se janë pjesë e kulturës së Monakos. Skena e kazinosë në Monako është aq bujare sa vizitorët paguajnë një tarifë hyrjeje për shumicën e kazinove – dhe edhe nëse jeni duke vizituar pika të famshme si kazinotë e Monte Carlo-s dhe dhomat e lojërave të fatit, nuk pritet të jepni bakshish.

Në fakt, stafi i kazinosë këtu paguhet jashtëzakonisht mirë dhe preferohet që të shpenzoni paratë tuaja të fituara me vështirësi në tavolinat e kazinosë në vend që t'i ruani për bakshish. Thjesht shijoni kohën tuaj dhe mos u shqetësoni fare se do të gjykoheni nëse nuk jepni bakshish.

Bakshish në kazinotë në internet

Me ngritjen e lojërat e kazinosë në internet, është vënë në pikëpyetje nëse bakshishi është në modë apo jo. Në disa kazino online është e paligjshme të jepet bakshish dhe në të tjera nuk pritet. Megjithatë, në një kazino të re në internet ose në një kazino që ofron lojëra të drejtpërdrejta kazino, është e mundur të jepni bakshish nga tregtarët tuaj.

Nëse jeni duke luajtur një lojë si pokeri në internet dhe tregtari juaj ka bërë gjithçka për ta bërë kohën tuaj të jashtëzakonshme, është gjithmonë një ide e mirë të kontrolloni nëse ju lejohet t'i jepni bakshish.

Lajmi i fundit

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?
2022-07-20

Cilat veçori ofrojnë kazinotë e realitetit virtual?

Lajme