Lajme

March 31, 2024

UKGC prezanton ndalimin e diskutueshëm të lojërave të fatit në internet për pensionistët mbi 65 vjeç

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Nga Dave Sawyer, Përditësimi i fundit më 31 Mars 2024

UKGC prezanton ndalimin e diskutueshëm të lojërave të fatit në internet për pensionistët mbi 65 vjeç

Në një lëvizje që po nxit një debat të gjerë, Komisioni i Lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar (UKGC) ka vendosur ligjin: nga 1 maji e në vazhdim, nëse jeni pensionist 65 vjeç e lart, dyert e lojërave të fatit në internet mbyllen zyrtarisht për ju. Në vend të kësaj, aktivitetet tuaja të basteve kufizohen në botën e prekshme të dyqaneve të basteve me tulla dhe llaç. Ja një përmbledhje e shpejtë e arsyes pse ky vendim po shkakton një zhurmë të tillë:

  • Mbrojtja e të moshuarve: UKGC argumenton se ky hap i guximshëm do t'i mbrojë të moshuarit nga kurthet e varësisë ndaj lojërave të fatit në internet dhe shfrytëzimit financiar, që nga dhomat e tyre të jetesës.
  • Një liri shumë larg?: Kritikët e kritikojnë ndalimin si një tejkalim, duke sulmuar lirinë personale dhe duke veçuar në mënyrë të padrejtë të moshuarit.
  • Komuniteti dhe komoditeti në rrezik: Për shumë pensionistë, kumari në internet nuk ka të bëjë vetëm me emocionin e fitores; është një komunitet dixhital dhe një aktivitet i përshtatshëm për kohën e lirë që tani po hiqet.
  • Përshtatja e hapësirave fizike: Dyqanet e basteve po përgatiten për klientelën e tyre të re me rregullime miqësore për të moshuarit, por a do të mjaftojë kjo për të kompensuar humbjen e aksesit në internet?

Arsyetimi i UKGC është i qartë: mbrojtja e anëtarëve të shoqërisë vulnerabël është një prioritet. Por a është kjo qasje një instrument shumë i hapur, që heq liritë personale dhe lidhjet shoqërore së bashku me rreziqet e mundshme? Kritikët, duke përfshirë pensionistët e zëshëm dhe personat e brendshëm të industrisë, argumentojnë se ndalimi është një politikë e gabuar, moshatare që nënvlerëson agjencinë e të moshuarve dhe aspektet pozitive të lojërave të fatit në internet si një formë argëtimi dhe ndërveprimi shoqëror.

Margaret Thompson, 72, shpreh një ndjenjë të zakonshme mes bashkëmoshatarëve të saj: "Bingoja në internet ishte më shumë se një lojë; ishte vendi ku takova miqtë, ku ndamë të qeshura dhe histori. Ky ndalim nuk na heq vetëm argëtimin, por na zhvesh. të komunitetit tonë”

UKGC këmbëngul se është e përgatitur të punojë me pikat e basteve për të lehtësuar tranzicionin për këtë valë të re klientësh, duke premtuar rregullime miqësore për pensionistët. Megjithatë, ndërsa afrohet dita D, shumë pyetje mbeten pa përgjigje. Si do të zbatohet ky ndalim? Çfarë ndikimi do të ketë në skenën e gjallë të lojërave të fatit në Mbretërinë e Bashkuar dhe në jetën e përditshme të të moshuarve të panumërt?

Bryan Bailey, drejtor i Casinomeister, e përmbledh zhgënjimin me një përzierje humori dhe therëse: "Shpikja e internetit ishte dhurata e brezit tonë për botën. Dhe tani, ata po na thonë se nuk mund të shijojmë frytet e punës sonë? Nuk ka të bëjë vetëm me paratë; ka të bëjë me të drejtën tonë për të zgjedhur se si e shpenzojmë kohën dhe burimet tona”

Ndërsa numërojmë mbrapsht deri në 1 maj, efektet e kësaj politike të diskutueshme ende nuk janë kuptuar plotësisht. A do të jetë një masë mbrojtëse për një grup vulnerabël, apo do të përfundojë duke izoluar dhe bezdisur shumë njerëz që e panë botën dixhitale si kufirin përfundimtar të lirisë? Koha, si gjithmonë, do të tregojë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024
2024-04-12

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024

Lajme