Caribbean Stud

Caribbean Stud është një lojë tërheqëse pokeri që lejon lojtarët të përballen me një tregtar. Shpesh lidhet me një çmim të parë progresiv. Shumica e lojtarëve të pokerit që kërkojnë lojëra të reja pokeri për të luajtur e shijojnë mundësinë për të luajtur kundër tregtarit pasi mposhtja e shtëpisë i kthen shanset e lojës në favor të tyre.

Ka disa elementë të pokerit klasik në këtë lojë kazinoje në internet, por qëllimet e lojës mbeten të njëjta - mundi tregtarin duke formuar një dorë më të fortë.

Megjithatë, me elementin e thjeshtësisë së lojës vjen një lojë me ritme të shpejta që kërkon vendimmarrje të shpejtë. Nëse jeni të prirur të njiheni me lojën, këtu është gjithçka që duhet të dini për lojën e pokerit Caribbean Stud në kazinotë e reja në internet.

Caribbean Stud
Luaj Caribbean Stud online

Luaj Caribbean Stud online

Vlen të përmendet se pokeri Caribbean Stud luhet kundër tregtarit. Nëse jeni të etur për të luajtur për para të vërteta, shumica e kazinove kërkojnë që të blini disa për lojëra me para të vërteta. Disa kazinotë e reja në internet lejojnë gjithashtu lojën falas, për qëllime argëtimi.

Loja fillon kur lojtari bën një bast të detyrueshëm të njohur si ante. Si lojtarit ashtu edhe tregtarit u shpërndahen pesë letra për të formuar një dorë të vlefshme pokeri. Si fillim, nëse mendoni se keni një dorë më të fortë se tregtari, mund të dyfishoni Ante origjinale. Përndryshe, ju lejohet të palosni dhe të humbni Ante-në tuaj.

Në thelb, ju duhet të keni një dorë më të fortë se tregtari për të fituar (bazuar në renditjen e letrave të lojës).

Luaj Caribbean Stud online
Bonuset më të mira të pokerit Caribbean Stud

Bonuset më të mira të pokerit Caribbean Stud

Nëse jeni të etur për të përmirësuar përvojën tuaj të lojërave në faqet e reja të Pokerit të Karaibeve, duhet të jeni të etur të përfitoni nga disa stimuj të lojtarëve. Në shumicën e rasteve, lloji dhe cilësia e bonuseve informohen nga kazinoja ku po luani. Këtu janë disa nga kryesoret bonuse të reja të kazinosë në internet në dispozicion për lojtarët e pokerit të Caribbean Stud.

 • Bonuset e depozitave: Bonuset e depozitave janë zakonisht lloji i parë dhe kryesor i bonusit që u ofrohet lojtarëve të pokerit të Caribbean Stud në kazinotë e reja në internet. Në mënyrë ideale, faqet e reja të kazinove në internet zakonisht i ofrojnë ato si një bonus ndeshjeje duke filluar nga 20% deri në 200% ose më shumë.
 • Asnjë bonus depozite: Këto bonuse në thelb u ofrohen lojtarëve pa u kërkuar atyre të bëjnë ndonjë depozitë monetare. Ky bonus zakonisht ofrohet për të inkurajuar lojtarët të provojnë lojëra të reja të kazinosë në internet ose faqe interneti. Sidoqoftë, faqet e kazinove në internet që ofrojnë këtë bonus shpesh kërkojnë që lojtarët të bëjnë një depozitë të vërtetë parash dhe një lojë para se të aktivizojnë fitimin e bonusit.
 • Bonuset e klubit VIP: Kazinotë e reja në internet ofrojnë këto bonuse për sa i përket pikëve të lojtarëve që mund të blihen. E mira e bonuseve VIP është se ato zakonisht nuk i nënshtrohen kërkesave të basteve pasi ato janë ekskluzive për lojtarët që luajnë shpesh.
Bonuset më të mira të pokerit Caribbean Stud
Si të luani Caribbean Stud

Si të luani Caribbean Stud

Caribbean Stud është një lojë pokeri e shpejtë dhe e drejtpërdrejtë. Objektivi i lojës është të formojë një dorë më të mirë se dora e tregtarit. Kjo lojë luhet me një kuvertë standarde prej 52 letrash (pa shaka).

Loja fillon kur një lojtar bën një bast hapjeje. Lojtarët dhe tregtari marrin pesë letra, të gjitha me fytyrë poshtë. Karta e sipërme më pas kthehet për ta parë të gjithë. Më pas lojtarët i shohin katër letrat e tyre të mbetura privatisht, pas së cilës ata mund të zgjedhin të ngrenë ose palosin në varësi të forcës së dorës së tyre.

Nëse zgjidhni të rritni (vazhdoni), do t'ju kërkohet të vendosni një bast të dytë. Nga atje, të dyja duart deklarojnë duart e tyre dhe dora më e fortë fiton.

Rregullat e Studimit të Karaibeve

Lojtarët e Caribbean Stud duhet të respektojnë rregulla mjaft strikte. Kjo do të thotë që çdo lojtar që dëshiron të përfitojë sa më shumë nga shfrytëzimet e tyre të lojërave duhet t'i ndjekë ata që gjërat të ecin pa probleme. Për shembull, kazinotë në internet i ndalojnë lojtarët të luajnë duar të shumta në një raund bastesh.

Këtu janë disa rregulla bazë që çdo lojtar i pokerit Caribbean Stud duhet të dijë për të pasur një shans për të fituar:

 • Lojtari duhet të vendosë Ante për një dorë për të filluar
 • Me marrjen e një dore, lojtari mund të zgjedhë ose të palos ose të ngrejë
 • Palosja do të thotë që lojtari humbet Ante
 • Dora e tregtarit duhet të jetë e barabartë ose më e lartë me Ace King për t'u kualifikuar
 • Kur një tregtar kualifikohet dhe humbet nga një lojtar, Ante paguan më shumë para dhe rritja paguan sipas tabelës fikse të pagave
 • Loja ofron baste opsionale, të cilat mund të jenë një bast bonus ose një bast anësor progresiv jackpot
 • Pagesat progresive të basteve anësore shpesh përcaktohen nga forca e dorës së lojtarit

Strategjia Online Caribbean Stud Poker

Çdo lojtar i pokerit Caribbean Stud duhet të përqafojë disa strategji themelore ose, ndonjëherë, të avancuara për të pasur një shans kundër tregtarit. E bukura e çdo strategjie të përdorur nga çdo lojtar pokeri është se ajo shërben për të përmirësuar shanset tuaja për të marrë një rezultat të favorshëm.

Këtu janë disa strategji të përdorura nga lojtarët e Caribbean Stud.

Strategjitë bazë

Shmangni palosjen e palëve të vogla: Tundimi për të palosur kur vjen një çift është i zakonshëm për shumë lojtarë, veçanërisht për fillestarët. Pra, çdo lojtar nuk duhet të jetë kaq i shpejtë për të hedhur poshtë një çift të ulët, pasi shpesh paraqet një mundësi reale për të fituar.

Shmangni lojën me duar të dobëta: Bazuar në mekanikën e Caribbean Stud, lojtarët duhet të dinë se tregtari duhet të godasë një Ace ose Mbret lart për të fituar një raund bastesh. Çdo gjë nën këtë dorë konsiderohet e dobët dhe kështu duhet të hidhet poshtë.

Mësoni të luani në mënyrë efektive kombinimin Ace ose King: Nëse vizatoni një Ace ose Mbret, duhet të jeni të prirur të shikoni se çfarë mban tregtari. Për shembull, nëse karta e përballur e tregtarit ose përputhet ose e mposht atë, luani.

Strategji të avancuara

Ju duhet të mirëprisni strategji të avancuara ndërsa vazhdoni të zhvilloni lojën tuaj, ashtu siç mund të bëni kur luani lojëra të tjera lojëra të reja kazino në internet. Këtu janë disa pika që duhen mbajtur parasysh kur zhvilloni strategji të avancuara:

 • Ngrini dorën kur mbani një palë më të mira
 • Palos çdo dorë që është më e keqe se një Ace ose Mbret

Kur mbani një Ace-King lart, duhet të konsideroni ngritjen nëse:

 • Karta e drejtuar nga tregtari është një Ace ose një Mbret, dhe letra juaj e tretë është një mbretëreshë ose një krik
 • Ngritja nëse karta e tregtarit e kthyer lart është një Mbretëreshë ose më e ulët
 • Rritni nëse letra juaj e tretë është një "Mbretëresha" dhe letra juaj e katërt ka një vlerë më të lartë se letra e përballur e tregtarit

Këshilla Caribbean Stud për fillestarët

Lojtarët e rinj të Caribbean Stud janë shpesh të hapur për çdo gjë që përmirëson përvojën e tyre të lojërave. Këtu janë disa këshilla të dizajnuara për të ndihmuar lojtarët e rinj të Caribbean Stud të kënaqen më shumë dhe, natyrisht, të ndihen më të sigurt në tryezë.

 • Mësoni bazat e lojës përpara se të filloni të luani
 • Palosni kur dora juaj nuk kualifikohet. Idealisht, kjo duhet të jetë një dorë pa një Ace ose një Mbret
 • Krijo një vlerë personale minimale të kartës për ngritje
 • Dije kur të ngresh kur mban një Mbret Ace
 • Përpiquni të shmangni bastet anësore kur mësoni lojën
 • Luaj vetëm kur të rehatshme

Këshilla të avancuara për Studimin e Karaibeve

Pa dyshim, të qenit strategjik ndërsa luani lojëra të reja kazino në internet është mënyra e përsosur për të reduktuar avantazhin e shtëpisë. Megjithatë, edhe lojtarët më të avancuar të pokerit të Caribbean Stud konfirmojnë se nuk ka perfekte strategjisë. Për më tepër, disa nga strategjitë e avancuara të disponueshme shpesh janë shumë të vështira për t'u zotëruar ose mbajtur mend, prandaj është shumë e këshillueshme që t'i përmbahemi strategjive bazë dhe të avancuara të theksuara më sipër.

Si të luani Caribbean Stud
Shanset e pokerit Caribbean Stud

Shanset e pokerit Caribbean Stud

Shanset zakonisht përdoren si tregues gjatë përcaktimit të mundësive për të fituar në lojërat e reja të kazinosë në internet. Shanset në Caribbean Stud varen si nga kazino ashtu edhe nga software zhvillimin e lojës. Në shumicën e rasteve, ofruesit e softuerëve personalizojnë shanset në mënyrë që shtëpia të marrë një avantazh të lehtë mbi lojtarët.

Një gjë e sigurt për shanset, kur eksploroni lojëra të reja pokeri për të luajtur, është se shanset më të larta ofrojnë gjithmonë pagesa më të ulëta. Thënë kështu, këtu janë disa duar të pokerit të Karaibeve që gjenden zakonisht dhe shanset e tyre përkatëse.

Dora

Shanset

Flush mbretëror

0,99%

Drejt Flush

1.96%

Katër të një lloji

4.76%

Shtëpi e plotë

12.5%

Flush

16.67%

Drejt

20%

Tre të një lloji

25%

Dy palë

33.33%

Të gjithë të tjerët

50%

Nga kjo, royal flush, me shanset më të ulëta, ka pagimin më të lartë prej 100:1, ndërsa të gjitha të tjerat që kanë shanset më të larta, kanë raportin më të ulët të pagesës prej 1:1.

Pokeri Caribbean Stud u jep kazinove një avantazh prej 5.22%. Megjithatë, përdorimi i tabelave dhe rregullave të ndryshme të pagave do të thotë se avantazhi mund të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme. Kjo koeficient nuk është sigurisht më e mira për çdo lojtar, pasi mund të interpretohet se do të jepni 5.22% të basteve tuaja në çdo seancë të caktuar. Ndërsa skaji mund të mos jetë mjaft i favorshëm, lojtarët mund të përdorin gjithmonë strategji të ndryshme për të ulur më tej avantazhin.

Shanset e pokerit Caribbean Stud