Lajme

February 9, 2023

Bixhozi në kazinotë e reja dhe mirëqenia psikologjike

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Kumari dhe psikologjia, që nga kohra të lashta, kanë pasur një marrëdhënie kundërshtare. Shumica e studimeve të bëra në fushën e psikologjisë në lidhje me lojërat e fatit janë fokusuar në ndikimet negative të lojërave të fatit në nivel individual dhe shoqëror. 

Bixhozi në kazinotë e reja dhe mirëqenia psikologjike

Kjo nuk është e pajustifikuar, pasi varësia ndaj kumarit dhe forma të tjera të papërgjegjshme të lojërave të fatit kanë shkatërruar karriera, marrëdhënie, familje dhe individë. Por, kumari i përgjegjshëm – i cili praktikohet nga shumica e lojtarëve – ka shumë ndikime pozitive psikologjike. Të gjitha ndikimet që do të diskutohen në këtë artikull mbështeten nga studime shkencore. 

Pra, çfarë përfitimesh mund të ketë dikush nga hyrja në një kazino të re herë pas here?

Lumturia nga angazhimi në një hobi argëtues

Shumica e njerëzve, veçanërisht ata që nuk merren me lojëra të fatit, i shohin paratë si motivimin kryesor për lojtarët e kazinosë. Joshja për t'i bërë ato të pasura ndikon, por për shumicën e njerëzve, kumari i rastësishëm është një aktivitet argëtues për t'u shijuar. Është një hobi.

Psikologjia ka vërtetuar prej kohësh përfitimet pozitive shëndetësore të të pasurit një hobi. Në vitin 2010, a studim i publikuar nga studiues nga Universiteti i Ilinoisit Jugor tregoi se banorët e shtëpive të të moshuarve që merreshin me lojëra të fatit të rastit ishin shumë më të lumtur se ata që nuk e bënin këtë. Kjo sepse bixhozi u dha atyre mundësinë për të marrë pjesë në një aktivitet argëtues që u pëlqente.

Socializimi

Kumari është një aktivitet social si në tokë ashtu edhe në kazinotë e reja në internet. Vetmia është një nga kontribuuesit më të mëdhenj të kushteve të shëndetit mendor si depresioni dhe pakënaqësia e përgjithshme. 

Kur njerëzit luajnë bixhoz, ata nuk shkojnë vetëm në kazino dhe fokusohen në lojërat e tyre. Ata marrin mundësinë për të takuar njerëz të rinj, veçanërisht në lojëra tavoline si poker dhe blackjack. Kazinotë në internet kanë përfshirë këtë aspekt social duke shtuar dhoma bisede dhe, në vitet e fundit, duke transmetuar në kohë reale me tregtarët e drejtpërdrejtë. 

Faktorizimi në hapësirat në internet si tabelat e mesazheve dhe grupet e mediave sociale me të cilat lojtarët të ndërveprojnë, kumari mund t'i japë një lojtari një nxitje masive sociale.

Ajo angazhon mendjen

Disa lojëra kazino si slot machines dhe ruleta janë thjesht të bazuara te fati – ka shumë pak aftësi (nëse ka) që përcakton nëse dikush fiton apo humbet. 

Por lojëra të tjera si poker dhe blackjack i angazhojnë lojtarët intelektualisht. Ato kërkojnë aftësi dhe strategji dhe aftësi për të mësuar nga përvoja e kaluar e lojërave, qoftë pozitive apo negative.

Madje lojëra të bazuara në fat si ruleta ndihmoni lojtarët të mprehin aftësitë e tyre vëzhguese, si dhe koordinimin e syrit dhe dorës. Mbajtja e trurit të angazhuar intelektualisht në baza të rregullta është treguar nga studime të shumta të jetë efektive në parandalimin e kushteve neurodegjenerative si Alzheimer.

Fjala kyçe është Moderimi

Përpara se dikush të rrëmbehet nga të gjitha këto përfitime të mundshme psikologjike, është e rëndësishme të shënohet një fjalë kyçe: moderimi. 

Ka një arsye pse kumari shihet shpesh në një këndvështrim negativ nga publikimet psikologjike dhe mediat në përgjithësi. Kur bixhozi bëhet problem ose varësi, atëherë dëmet e tij tejkalojnë çdo përfitim.

Ka shume burime atje për të ndihmuar lojtarët të luajnë me përgjegjësi në kazinotë tokësore dhe në internet. Edhe lojtarët më të rastësishëm duhet t'i kontrollojnë këto udhëzues herë pas here.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024
2024-04-12

Slotet më të mira të reja në internet të javës: Edicioni i 12 Prillit 2024

Lajme